válkaČeskoslovenskoobjevy

Picasso jako jeden z mála mužů svůdné Brigitte Bardotové odolal. Měl už jinou múzu

Picasso jako jeden z mála mužů svůdné Brigitte Bardotové odolal. Měl už jinou múzu
Zdroj: pinterest
+ 11 fotek+ 12 fotek

Mnoho lidí se domnívalo, že na slavném obraze Dívka s copem zvěčnil španělský malíř Pablo Picasso francouzskou herečku Brigitte Bardotovou. Ač ho jedna z nejvíce focených filmových sexbomb v jeho ateliéru osobně navštívila, plodný umělec a milovník žen ji nikdy neportrétoval.

blondie 8. dubna 2018

„Žádná hvězda, jen mladá holka okouzlená polobohem. Byl prostý, inteligentní, poněkud lhostejný a rozkošný,“ vzpomínala po letech Brigitte Bardotová na své setkání s 76letým Pablem Picassem, jedním z největších malířů 20. století. Bylo jí tehdy 21 let, když si odskočila z Filmového festivalu v Cannes do umělcova ateliéru ve Vallauris. Oblékla si tehdy letní květované šaty, které zdůrazňovaly její sexy postavičku, a vlasy si svázala do koňského ohonu v tiché naději, že se stane Picassovou další múzou. Nestala se jí. Když se prý malíře optala, zda by ji nenamaloval, odpověděl, že už originál zachytil.

Lydia Corbett s Pablem Picassem

Lydia Corbett s Pablem Picassem

Tím originálem byla 21letá malířka Lydia Corbettová, která žila ve stejném městečku jako Picasso. Ta později prohlásila, že jí Bardotka svůj pověstný koňský ohon, který se stal takříkajíc její obchodní značkou, ve skutečnosti „ukradla“.

„S Brigitte Bardotovou jsem se potkala jen jednou, na chvíli, když jsme se míjely na promenádě v Cannes během filmového festivalu v roce 1954,“ uvedla Lydia Corbettová v rozhovoru pro Daily Mail. „Byla zavěšena do svého manžela Rogera Vadima a já zase do Picassa. Samozřejmě jsme se po sobě podívaly a muži vrhli dlouhý pohled na nás,“ vzpomínala a pokračovala: „Příště, když jsem ji zahlédla, už nebyla brunetou, ale obarvila si vlasy na blond, aby se podobaly mým, a převzala i můj ohon, i když ho neměla tak stylový jako já. Ten její nebyl tak upravený a více splýval. Já ho měla vyčesaný výš. Tenkrát jen velmi málo dívek nosilo tento druh účesu.“

Picassova dívka s copem Sylvette (1954)

Picassova dívka s copem Sylvette (1954)

Mnoho lidí si později myslelo (i na základě široce publikované hereččiny návštěvy v Picassově ateliéru), že malířovou múzou z jeho obrazu Dívka s copem byla právě Brigitte Bardotová. Obraz však vznikl v létě roku 1954, kdy se ti dva ještě neznali, a malíři ve skutečnosti stála modelem stydlivá Lydia Corbettová. Picasso ji portrétoval celkem čtyřicetkrát. Obě stejně staré dívky si byly opravdu podobné, ale přinejmenším v jednom se lišily. Když totiž starý proutník Picasso začal před Lydií lascivně skákat po posteli a vybízet dívku, aby se k němu přidala, řekla mu „ne“. Tak vznikl obraz Dívka, která řekla ne.

To Brigitte Bardotová se při setkání s Picassem tvářila jako, že by „ano“ řekla. Jenže byl to Picasso, kdo odpověděl „ne“. Jako málokterý muž na světě v té době. Nikdo už se nedoví proč.

Další články

Zavří­t reklamu