Philae už sedí na povrchu komety | zdroj: ESA


Philae poslal první fotky, přistání nebylo bez problémů

Včerejší průlomový okamžik v dějinách kosmonautiky, přistání modulu Philae na kometě 67P/ Čurjumov/Gerasimenko bylo dramatičtější, než se původně zdálo. Automat také poslal vůbec první snímek z povrchu komety.

user-avatar

Tomáš Chalupa

13. 11. 2014 | 19:54

Porblém nastal při přistání, kdy se nevystřelily kotvy na přichycení stroje na povrchu komety. Podle telemetrických údajů tak modul na povrchu komety dokonce hned několikrát poskočil. Jenže poskočení v beztížném stavu je velmi nebezpečná věc. Podle zpráv, které zatím přišly z ESA, trval první odskok plné dvě hodiny a modul při něm urazil stovky metrů. Druhý odskok pak trval deset minut. Jestli je současná pozice Philae zcela stabilizovaná, se zatím neví. V průběhu skoků došlo také k problémům s radiovým spojením. Modul se při skoku mírně otáčel, protože se po prvním dopadu vypnul gyroskop. Všechny tyto problémy ale nakonec nepřekazily přistání Philae na kometě.

Philae se blíží k povrchu komety

ESA uvolnila první snímek pořízený modulem těsně před přistáním a další ukazující, že Philae už sedí na povrchu tělesa. Jakmile ESA zveřejní další snímky, budeme je sem přidávat.

 

témata

Komentáře ( )

user-avatar

Tomáš Chalupa

13. 11. 2014 | 19:54

Zavří­t reklamu