válkaČeskoslovenskoobjevy

Philae poslal první fotky, přistání nebylo bez problémů

Philae poslal první fotky, přistání nebylo bez problémů
Zdroj: ESA

Včerejší průlomový okamžik v dějinách kosmonautiky, přistání modulu Philae na kometě 67P/ Čurjumov/Gerasimenko bylo dramatičtější, než se původně zdálo. Automat také poslal vůbec první snímek z povrchu komety.

Tomáš Chalupa 13. listopadu 2014

Porblém nastal při přistání, kdy se nevystřelily kotvy na přichycení stroje na povrchu komety. Podle telemetrických údajů tak modul na povrchu komety dokonce hned několikrát poskočil. Jenže poskočení v beztížném stavu je velmi nebezpečná věc. Podle zpráv, které zatím přišly z ESA, trval první odskok plné dvě hodiny a modul při něm urazil stovky metrů. Druhý odskok pak trval deset minut. Jestli je současná pozice Philae zcela stabilizovaná, se zatím neví. V průběhu skoků došlo také k problémům s radiovým spojením. Modul se při skoku mírně otáčel, protože se po prvním dopadu vypnul gyroskop. Všechny tyto problémy ale nakonec nepřekazily přistání Philae na kometě.

Philae se blíží k povrchu komety

Philae se blíží k povrchu komety

ESA uvolnila první snímek pořízený modulem těsně před přistáním a další ukazující, že Philae už sedí na povrchu tělesa. Jakmile ESA zveřejní další snímky, budeme je sem přidávat.

Další články

Zavří­t reklamu