Petra Janů provokovala svým extravagantním zjevem.

Petra Janů provokovala svým extravagantním zjevem. | zdroj: Petra Janů - CZ & SK Fanklub


Petra Janů nemohla rok zpívat kvůli své vizáži

TÉMATA: zpěvačky | československo | 80. léta | petra janů

user-avatar

Václav Pokorný

13. 12. 2019 | 20:15

Zpěvačka Petra Janů se vždy cítila více jako rocková rebelka než noblesní, uhlazená představitelka středního proudu. V 80. letech během natáčení televizního silvestrovského vystoupení jí nastříkala kostýmní výtvarnice vlasy na zeleno. Soudruhům se to však nelíbilo a zpěvačka dostala roční zákaz vystupování v televizi.

Šikanovaní, ale také zákazy vystupování se za minulého režimu nevyhnuly ani zpěvačce Petře Janů, která již ve svých začátcích vsadila na rockerskou image. Kostýmy i boty si nechávala vozit ze zahraničí – z Anglie, Německa nebo Polska. Celý outfit vždycky podtrhla divokým účesem, což se tehdy cenzorům a ochráncům morálky nelíbilo a považovali to za ohrožení mravní výchovy mládeže. 

„Za bolševika bylo normální, že vám kecali do oblečení. Když jsem vypadala moc rockově, tak mi chodily dopisy od různých občanských sdružení se stížnostmi. A také mi nakazovali, abych nechodila bez podprsenky. Napsali: Zpěvačka vystoupila bez podprsenky, čímž vnesla mezi mládež chaos a zmatek. Kritizovali také můj účes nebo říkali, že mám nádražácký sako a že bych si to měla příště rozmyslet, protože takhle socialistická žena nevypadá,“ vzpomínala Petra Janů na tehdejší výhrůžky. 

Později se však situace ještě vyostřila, když jí kostýmní výtvarnice při natáčení silvestrovského televizního pořadu nastříkala vlasy na zeleno. Po této akci a následném vystupování v Moskvě dostala na rok stopku do televize.

„To jsem měla rok zaracha. Venku to bylo normální, u nás asi ne. Co si budeme povídat, socialismus byl křehká květinka, ublížily mu i zelené vlasy. V televizi jsou vždycky prostoje a já nestíhala, a tak jsem s těmi zelenými vlasy odletěla hned potom do Moskvy. A tam jsem šest neděl zpívala se zelenými vlasy. Čekal tam na nás KGBák, co nás měl na starosti, a pro něj to nebylo teprve to pravé ořechové. Všechno nahlásil a soudruzi mě zařadili do Nové vlny (hnutí populární hudby v USA, Austrálii, UK, Kanadě a západní Evropě na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let - red. pozn.). Rok jsem musela vysvětlovat, že takovou nejsem. To se nenosilo, to taky ubližovalo socialismu. Jenže já jsem to nedělala, dělala jsem klasický bigbít. Rok jsem to vysvětlovala, než mě zase pustili do televize,“ vzpomínala na tuto událost Janů.

Svou uměleckou dráhu započala Petra Janů v roce 1972, kdy vystupovala v divadle Semafor. Od roku 1977 zpívala se skupinou Pro-rock, se kterou vydala své první album Motorest. O dva roky později skončila ve Zlatém slavíku na druhém místě. V roce 1980 vydala album Exploduj! a stala se ojedinělou rockerkou na naší hudební scéně. V tomtéž roce natočila s plzeňskou skupinou Bumerang film Koncert. V její kariéře zásadní roli sehrála  spolupráce s kytaristou a fenomenálním skladatelem Otou Petřinou, který psal pro Petru Janů téměř všechny její písně.

Ve druhé polovině 80. let vznikla komerčně velmi úspěšná alba Jedeme dál (s Petrem Jandou), Už nejsem volná a S láskou... Petra Janů v tomto období volně přešla z čistě rockové hudby k pop-music. V roce 1987 se poprvé stala Zlatou slavicí a v devadesátých letech přidala do svého repertoáru i role v muzikálech. 

V současné době Petra Janů koncertuje se skupinou Amsterdam a v příštím roce 2020 plánuje vyrazit na turné s novým programem. Jeho těžištěm budou nejznámější a nejoblíbenější rockové písně zahrané v novém kabátě, které pro zpěvačku složil Ota Petřina. Nebudou chybět ani největší hity a písně z nejnovější desky Blázni.

 

user-avatar

Václav Pokorný

13. 12. 2019 | 20:15

Zavří­t reklamu