válkaČeskoslovenskoobjevy

Petr Čepek: „Černý myslivec“ s ďábelským pohledem. Zemřel kvůli prokleté roli?

Petr Čepek: „Černý myslivec“ s ďábelským pohledem. Zemřel kvůli prokleté roli?
Zdroj: Profimedia
+ 6 fotek+ 7 fotek

Charizmatický a tajuplný herec s ostravskou krví, co se svým uhrančivým pohledem dokázal pobláznit hlavu nejedné ženě. Muž, který žil podle svých morálních zásad, bojoval za spravedlnost a na divadelních prknech nechal nejen své srdce, ale i duši.

Lenka Hamplová 5. června 2021

Petr Čepek – na první pohled tajemný, až smyslný muž se zelenýma, hluboce pronikavýma očima. Muž, jehož specificky přitažlivé charizma upoutalo na první pohled. Kdo jednou viděl tohoto „černého ďábla“ na filmovém plátně, navždy si ho zapamatoval. Na Čepkovi zkrátka bylo něco výjimečného. I přesto, že kvůli jeho uhrančivému pohledu budil dojem „zlého hocha“ či padoucha, nic nebylo dále od pravdy. Petr Čepek byl vysoce morální, spravedlivý a čestný muž.

Narodil se v roce 1940 na pražském Smíchově, ale dětství strávil po otcově smrti se svou matkou a bratrem v Ostravě-Porubě. Už v mladém věku u něj vzplanula vášeň pro divadlo a ve třinácti letech poprvé stanul na divadelních prknech v pohádce Zlatovláska. Tím začala jeho životní umělecká cesta.

Thumbnail # Josef Abrhám chtěl být farářem jako jeho slovenský děda. Herecké vlohy ho zachránily
Mohlo by Vás zajímat:

Josef Abrhám chtěl být farářem jako jeho slovenský děda. Herecké vlohy ho zachránily

Petr se v roce 1958 dostal na DAMU, kterou ale pro svou morální zásadovost nedostudoval. Jako jediný ze spolužáků nesouhlasil s vyloučením spolužáka Ladislava Mrkvičky, který byl během studentského majálesu přistižen agentem StB, jak sundává kladku na tramvaje. Než by podrazil kamaráda, raději opustil školu. Na DAMU se vrátil až po pádu komunistického režimu, ale už jako učitel (mimochodem velmi oblíbený).

Po ukončení studií našel angažmá v ostravském Divadle Petra Bezruče. Traduje se, že při velké kampani proti máničkám v roce 1966 chytli ostravští příslušníci Veřejné bezpečnosti i mladého herce Petra Čepka a násilně ho ostříhali. Ten si pak na jejich postup stěžoval na ÚV KSČ.

Mezitím vzniká v Praze nové divadlo, a to Činoherní klub v Praze, který Čepek spolu se svými ostravskými kolegy a režisérem Janem Kačerem spoluzakládal.  Na jeho prknech vytvořil spoustu krásných rolí. Atmosféra „svobodného“ Činoherního klubu trvala však pouhé tři roky, poté následovala sovětská okupace, a repertoár hraných inscenací se značně proměnil.

Thumbnail # Svérázný herec Josef Hlinomaz: Kašlal na konvence, měl krásný život i smrt
Mohlo by Vás zajímat:

Svérázný herec Josef Hlinomaz: Kašlal na konvence, měl krásný život i smrt

Svůj herecký talent nemohl Petr Čepek popřít a bylo jen otázkou času, než si jeho talentu všimnou i jiní. Začal dostávat nabídky do filmu. Přelom v jeho kariéře znamenalo setkání s Františkem Vláčilem. V jeho filmech Údolí včel (1967) a Adelheid (1969) vytvořil Čepek jedny ze svých nejlepších rolí. Další znamenité výkony podal v hororu Juraje Herze Morgiana (účetní Glenar), pohádce Tři veteráni (Bimbác), Menzelových komediích Vesničko má středisková (žárlivý řidič Turek), Slavnosti sněženek (řezník) a Postřižiny. Postava Černého myslivce ve filmové adaptaci Babičky se stala legendární. Snad úplně každý si pamatuje uhrančivého vojáka, co získá srdce neméně uhrančivé Viktorky, která láskou k němu zešílí.

V lásce tajemný herec našel štěstí až na potřetí. Jeho první dvě manželství nebyla šťastná. S první manželkou, baletkou Janou, nemohl mít děti, po kterých hluboce toužil. S druhou ženou, herečkou Helenou, měl dceru Petru, ovšem ani toto manželství nemělo šťastný konec. Jak se říká: napotřetí všeho dobrého, Čepek si bere za manželku letušku Ivanu, se kterou má dceru Kristýnu, a zdá se, že našel lásku svého života.

Také v herecké kariéře neměl vždy na růžích ustláno. Když v roce 1978 odmítl jako jediný herec roli v normalizačním seriálu 30 případů majora Zemana, protože nesouhlasil s vylíčením Pražského jara, přestal na řadu let dostávat nabídky z Barrandova.

Thumbnail # Petice Několik vět předznamenala pád komunismu. Kdo ze známých osobností kvůli ní  skončil u výslechu?
Mohlo by Vás zajímat:

Petice Několik vět předznamenala pád komunismu. Kdo ze známých osobností kvůli ní skončil u výslechu?

V létě 1989 Čepek spolu s manželkou podepsal petici Několik vět a v listopadu téhož roku se podílel na zrodu Občanského fóra. Účastnil se jednání s tehdejším ministerským předsedou Ladislavem Adamce a, 25. listopadu 1989 vystoupil na demonstraci na Letenské pláni.

Polistopadové svobody si ovšem dlouho neužil. Na jaře 1993 se u Čepka začaly ozývat bolesti, které se čím dál více stupňovaly. Diagnóza zněla poměrně tristně – rakovina slinivky, u níž je šance na vyléčení dosti nízká.  Petr Čepek nemoci podléhá rok nato v pouhých 54 letech. Ironií osudu bylo, že poslední jeho rolí se stala postava Fausta ve Švankmajerově animovaném dramatu Lekce Faust. Mezi umělci se traduje, že role Fausta je prokletá a herce, který danou postavu ztvárňuje, čeká nějaké neštěstí. Premiéry filmu se Petr Čepek již nedočkal a Českého lva za tuto roli získal in memoriam.

Další články

Zavří­t reklamu