válkaČeskoslovenskoobjevy

Pětiletá albínka se stala obětí rituální vraždy. Únosci jí sťali hlavu

Pětiletá albínka se stala obětí rituální vraždy. Únosci jí sťali hlavu
Zdroj: allthatsinteresting.com

V západoafrické republice Mali došlo k otřesné vraždě pětileté dívky s albinismem. Podle statistik nejsou podobné zločiny v Africe bohužel nic ojedinělého.

Simona Knotkova 31. srpna 2018

Djenebu Diarru z vesnice Fana unesli neznámí pachatelé ve dvě ráno, když dívka spolu se sestrou a matkou spala na dvoře. Žena se oba únosce snažila dostihnout, ale nakonec se vrátila zpátky domů, kde nechala druhou dceru, dívku rovněž postiženou albinismem.

„Dívku jsme pak všude hledali. Její tělo jsme nakonec našli pohozené za mešitou. Hlava na místě nebyla,“ popisuje učitel Oumar Diakite.

Podle policie byla dívka zabita v rámci rituální vraždy. Mnoho lidí v afrických zemí totiž věří, že části těla albínů mají magické vlastnosti a do života přináší úspěch a bohatství.

Brutální vražda dívky vyústila v demonstrace místních obyvatel, kteří policii viní ze špatné ochrany. Na místo dorazila i generální tajemnice organizace pro ochranu albínů Mamadou Sissoko.

„Požadujeme spravedlnost. Není to poprvé, kdy k něčemu takovému ve Faně došlo,“ sdělila.

Podobné případy nejsou bohužel výjimkou ani v dalších částech Afriky. V zemích jako Mosambik, Tanzanie, Zimbabwe nebo Malawi se pořádají doslova hony na děti s albinismem. Jenom v Malawi bylo podle Amnesty International zabito osmnáct albínů, pět se beze stopy ztratilo a celkem došlo k šedesáti devíti zločinům spojených s touto dědičnou poruchou.

Pokud jednotlivé státy nezačnou proti tomuto násilí bojovat, existuje obava, že albíni na africkém kontinentě zcela vymřou.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu