válkaČeskoslovenskoobjevy

Petice Několik vět předznamenala pád komunismu. Kdo ze známých osobností kvůli ní skončil u výslechu?

Petice Několik vět předznamenala pád komunismu. Kdo ze známých osobností kvůli ní  skončil u výslechu?
Zdroj: Profimedia.cz
+ 17 fotek+ 18 fotek

V těchto dnech uplyne 30 let od zveřejnění petice Několik vět. Tato občanská iniciativa se setkala s kladnou odezvou zejména v divadelních a intelektuálních kruzích. Není proto divu, že se vyšetřovatelé tehdejší Státní bezpečnosti přednostně zaměřili právě na výslechy populárních herců. Jejich výpovědi, které se zachovaly v archivu, ukazují, jak vodili StB za nos.

Václav Pokorný 27. června 2019

V červnu roku 1989 vypracovali lidé z okruhu Charty 77 petici „Několik vět“. Petice žádala propuštění politických vězňů, svobodnou činnost sdělovacích prostředků a nezávislých iniciativ, veřejné diskuse o roku 1968, politice a významných investičních akcích.

Iniciativa, kterou do listopadu 1989 podepsalo 40 tisíc lidí, odstartovala pád komunistického režimu v Československu. Mezi těmi, kdo připojili svůj podpis, byli například Jaromír Hanzlík, Martin Stropnický, Ivan Trojan, Jiří Bartoška, Rudolf Hrušínský, Bolek Polívka, Daniela Kolářová nebo Zdeněk Svěrák.

Komunistická Státní bezpečnost dostala za úkol odhalit především organizátory a sběrače podpisů. Po celé republice začaly výslechy signatářů Několika vět a populární herci byli první na řadě. Archivní výpovědi čtrnácti z nich se dají shrnout do jedné věty: petici jsem našel v divadelním baru na stole, podepsal jsem ji, protože jsem s ní souhlasil, kdo je autorem, nevím, a to, kdo ji z divadla odnesl, také ne.

Většina herců při výslechu zopakovala, že s peticí souhlasí, a mnozí, jako Jan Hrušínský, přidali, že „požadavky uvedené ve výzvě jsou v souladu s přestavbou v socialistických zemích“. Na otázku vyšetřovatele, co je nejdůležitějším úkolem přestavby v současné době, herec odpověděl, „aby se s tou přestavbou vůbec začalo“.

Zdeněk Svěrák na otázku, zda s protirežimní peticí souhlasí, odpověděl, že její obsah mu hovoří z duše. Na otázku, kdo mu ji dal podepsat, řekl: „To nevím, našel jsem ji na svém divadelním barovém stolku a po podpisu zmizela. “

Herec Jiří Bartoška zase policistům připomenul, že kromě Několika vět podepsal i petici za propuštění Václava Havla. Martin Stropnický zase příslušníkům StB vyčítal, že má kvůli peticím jen samé problémy. „Někteří mí kolegové byli napadáni za svou účast na podpisové akci a bylo jim vyhrožováno hrubým fyzickým násilím,“ stěžoval si během výslechu.

Někteří se od petice mírně distancovali, například Jiří Kodet uvedl, že se mu příliš nezamlouvala její stylizace. „Je pravdou, že jsem plně nerozuměl všem požadavkům tam uvedeným, lépe řečeno, nepochopil jsem jejich smysl,“ vymlouval se zase Jan Čenský. Zato režisérka Věra Chytilová se s estébáky příliš nemazlila. “Vaše otázky jsou ponižující,“ vmetla jim do očí.

Kromě čtrnácti herců byly k výslechu předvolány i další osobnosti z uměleckých kruhů, mimo jiné i několikanásobná slavice Hana Zagorová, jejíž podpis pod peticí vládnoucí moc nejvíc překvapil. Většina hvězd středního proudu včetně Karla Gotta totiž petici podepsat odmítla. Zagorová příslušníkům StB řekla, že k petici se dostala po představení divadla Sklep na Dobešce. „Po skončení představení kolem 22. hodiny, když jsem se v zákulisí převlékala, mě oslovili dva mladí muži a říkali, že mají k podpisu petici, která se týká ekologie a náboženství a soukromého podnikání, a říkali mi, mám-li chuť ji podepsat.“ Tváře oněch mladíků si zpěvačka samozřejmě nepamatovala. Pak několikrát zopakovala, že v tom neviděla nic politicky závadného. Komunistická nomenklatura však byla jiného názoru a Zagorová stejně jako jiní dostala na čas stopku.

Na angažmá umělců reagoval tehdejší generální tajemník KSČ Milouš Jakeš ve svém legendárním červencovém projevu na Červeném Hrádku. „Vždyť ty umělci, kteří to podepsali, žádnej z nás nebere takový platy, prostě, jako berou oni. Dostávám jednou ročně výpis, seznam těch umělců, kteří dostávají nad těch 100 tisíc korun platu, tedy vydělají si nad těch 100 tisíc korun. No tak řekněme paní Zagorová, je to milá holka, všechno, no ale ona už tři roky po sobě bere 600 tisíc každý rok. A další ne 600, milión, dva milióny berou, Jandové a jiní, každý rok. Ty náhodou neprotestovali, ale mnozí z těch, kteří se takhle dobře mají, protestovali,“ prohlásil tehdy.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu