Pět vojáků dobrovolně pozorovalo výbuch atomové bomby přímo pod ní, nic se jim nestalo. | zdroj: youtube.com


Pětice mužů se rozhodla stát na zemi, když nad nimi vybuchla atomová bomba

TÉMATA: atomová bomba | usa

user-avatar

Tomáš Chalupa

24. 11. 2019 | 07:15

Pětice mužů dobrovolně stála pod vybuchující atomovou bombou. Nebyli to ani blázni, ani k tomu nebyli přinuceni rozkazem. Nazývali se Populace 5.

19. července 1957 pětice vojáků z amerického vojenského letectva stála na poušti asi 65 mil severovýchodně od Las Vegas. Oblast byla pojmenována Ground Zero, oni sami se jmenovali Population 5.

Nad jejich hlavami přeletěly dva stroje F-89 a jeden shodil atomovou bombu. Ve výšce 5,5 kilometrů bomba explodovala. Síla výbuchu byla dvě kilotuny. Jeden z mužů se dokonce podíval nahoru, a na vlastní oči tak viděl explozi přes sluneční brýle. Zajímavé je, že nejprve došlo ke světelnému výboji, který byl ale zcela tichý, a teprve po krátké pauze se ozval hluk exploze. Je to proto, že světlo se šíří rychleji než zvuk, takže výbuch byl nejprve vidět a pak až slyšet.

Cílem podivného experimentu bylo ukázat veřejnosti, že vývoj jaderných zbraní nepředstavuje riziko a za určitých okolností je v podstatě neškodný. Pokud dojde k explozi bomby dostatečně vysoko, pak na zemi dopadne jen zbytková radiace, která není nebezpečná. Hlavním problémem pak je jen horko a tlaková vlna, ale ani to není nic, co by člověk nemohl přežít. Proto jsou muži na videu v pohodě, pokuřují a nejeví nejmenší známky obav. Ostatně všech pět se dožilo velmi vysokého věku a účast na experimentu jim nijak neublížila.

user-avatar

Tomáš Chalupa

24. 11. 2019 | 07:15

Zavří­t reklamu