válkaČeskoslovenskoobjevy

Péteru Mansfeldovi bylo pouhých 18 let, když ho komunisti popravili

Péteru Mansfeldovi bylo pouhých 18 let, když ho komunisti popravili
Zdroj: atlasobscura.com

Oficiálně 2652, možná ale až statisíce - takový je podle historiků počet mrtvých, kteří padli za oběť maďarskému povstání proti sovětské okupaci. Další stovky až tisíce byly následně mučeny a zabíjeny v rámci represivních akcí komunistů. Jedním z popravených byl také Péter Mansfeld, teprve osmnáctiletý učeň z Budapešti.

Simona Knotkova 25. ledna 2020

Sovětskou diktaturu musel Péter Mansfeld snášet už od raného dětství. Ve čtyřech letech přišel o všechny mužské příbuzné, kteří byli odvedeni na nucené práce. Dědu po násilném kroku sovětské armády ztratil navždy. Otce si Péter dlouho neužil ani poté, co se vrátil do Budapešti. Rodiče se v roce 1951 rozešli a desetiletý chlapec zůstal společně se svými dvěma sourozenci u matky. Po absolvování základní školy nastoupil do soustružnického učení.

Zařadit se do pracující řady a tiše trpět útlak vlády jedné strany neměl ale v plánu. Není pochyb, že právě přímá zkušenost se zrůdností totalitního režimu v něm vypěstovala bojovného ducha a nenávist vůči komunistům. Když v celém Maďarsku probíhalo ve dnech 23. října až 10. listopadu 1956 povstání, v pouhých patnácti letech se připojil ke skupině Jánose Szabó. Zde působil jako zpravodajská spojka a řidič a roznášel letáky. Později sháněl střelné zbraně, které mohly posloužit pro případ dalšího povstání. Při této činnosti se mimo jiné vloupal do vily bývalého ministra vnitra Lászla Pirose.

Po konci povstání se vrátil do školy a v dalším roce nastoupil do továrny Magyar Optikai Művek (MOM). V protistátních aktivitách ale neustával. Na začátku roku 1958 dokonce založil vlastní ozbrojenou skupinu, s níž se mu podařilo zajmout hlídkujícího policistu před rakouským velvyslanectvím. Po odzbrojení muže pustili na svobodu. Právě tato akce se ale stala osudnou a Pétera dostala 19. února do vězení. Za nedovolené shromažďování a přechovávání zbraní a výbušnin, krádeže, útěk a další protistátní činnosti si společně s Józsefem Blaskim vyslechl 21. listopadu krutý verdikt – doživotí. Zbylí členové skupiny si mezi sebou rozdělili odnětí svobody v délce od 3 do 10 let.

Nejvyšší soud se však nakonec rozhodl využít Pétera Mansfelda jako exemplární případ pro všechny další možné bojovníky proti režimu a odsoudil ho k trestu smrti. Poprava oběšením se konala ráno 21. března 1959, jedenáct dní poté, co mladík oslavil osmnácté narozeniny. Mansfeld se tak stal nejmladší obětí komunistických represí po potlačení povstání a boje za svobodu. Exekuce navíc nebyla provedena řádně a trvalo dlouhých třináct minut, než Péter vydechl naposled.

Na jeho počest najdete v Budapešti postavenou sochu a pamětní desku, která znázorňuje padajícího hrdinu při pokusu o útěk.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu