válkaČeskoslovenskoobjevy

Pět věcí, které jste možná nevěděli o kapele Dire Straits

Pět věcí, které jste možná nevěděli o kapele Dire Straits
Zdroj: axs.com

Kapela Dire Straits patří k legendám rockové hudby. Tady je pět zajímavostí, které jste o této formaci možná nevěděli.

Tomáš Chalupa 12. února 2018

Mark Knopfler rozpustil kapelu kvůli country

Dire Straits se rozpadli hned několikrát, než ji Knopfler nadobro rozpustil v roce 1995. Poprvé se tak stalo v roce 1987. Tehdy se Knopfler rozhodl, že založí čistě countryovou kapelu. Přibral své kamarády muzikanty Stevena Phillipse, Brendana Crockera a Guye Fletchera. Kapelu pojmenoval The Notting Hillbillies. Společně v roce 1990 natočili jediné album s názvem Missing…Presumed Having a Good Time, jinak ovšem většího úspěchu nedosáhli.

Knopfler chtěl přibrat Vince Gilla

Opět v tom má prsty Knopflerova záliba v country. Vinc Gill je dnes znám jako jedna z největších postav country všech dob, ostatně byl také uveden do countryové síně slávy. Mark Knopfler se ho snažil zlanařit pro působení v Dire Straits. V té době Gill působil v kapele Pure Prairie League. Pak si dal cosi jako umělecké prázdniny a v té době za ním právě přišel Knopfler. Chtěl, aby nastoupil jako kytarista do Dire Straits. Gill ale nabídku odmítl, protože stále věřil, že prorazí v country. To se mu nepochybně podařilo.

Knopfler napsal song Tině Turner

Jeden z největších hitů zpěvačky Tiny Turner s názvem Private Dancer napsal právě Mark Knopfler. Vyšel v roce 1984 na stejnojmenném albu. Píseň se měla původně objevit právě na albu kapely Dire Straits Love over the Gold, ale Knopfler nikdy nenahrál vokály, protože se mu zdálo, že se mnohem více hodí pro ženský hlas. Dva roky tak song zůstával nevyužit, než ho Knopfler věnoval právě Tině Turner.

Alba Brothers in Arms bylo prodáno milion kopií

Album Brothers in Arms bylo první CD, kterého se prodalo více než milion kusů. Bylo to v době, kdy stále převažoval prodej klasických vinylových desek. Album se drželo neobvykle dlouhou dobu na čele světových žebříčků hitparád. Dodnes je osmé nejlépe prodávané album v historii Velké Británie a 22 nejprodávanější na světě.

MTV Europe jako první klip vysílala Money for Nothing

Když se americká televizní stanice MTV rozšířila v roce 1981 do Evropy, vůbec první klip, který pustila do éteru, byl Money for Nothing od Dire Straits. Byl vybrán kvůli na svou dobu inovativnímu přístupu, kdy byla v klipu použita počítačová animace.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu