válkaČeskoslovenskoobjevy

Pět let docházel na chemoterapie. Teprve pak lékaři zjistili, že žádnou rakovinu neměl

Pět let docházel na chemoterapie. Teprve pak lékaři zjistili, že žádnou rakovinu neměl
Zdroj: odditycentral.com

Před pěti lety se Američanovi Jamesi Salazovi zhroutil svět. Lékaři mu diagnostikovali vzácnou formu rakoviny, kvůli které musel docházet na pravidelné chemoterapie. Teprve po pěti letech se dozvěděl, že drastickou léčbu podstupoval úplně zbytečně.

Simona Knotkova 3. prosince 2018

Začalo to urputnou bolestí v podpaží. Muž z coloradského města Montrose navštívil lékaře, který v jeho plicích objevil dva abnormální útvary. Po plicní biopsii zazněl krutý verdikt – James Salaz trpí takzvanou Langerhansovou buněčnou histiocytózou, vzácným typem rakoviny, během něhož dochází k množení Langerhansových buněk a následnému poškození tkání. Tuto diagnózu potvrdilo i několik dalších odborníků, které Salaz navštívil.

Po opakovaném potvrzení zhoubné nemoci proto ihned nastoupil na chemoterapii. Ničivé vedlejší účinky léčby se pokoušel přebít kvanty prášků proti bolesti. „Řekli mi, že jsem v Coloradu jediný, který na tuto nemoc trpí. Chtěl jsem se jenom stočit do klubíčka a umřít. Chemoterapii jsem snášel velmi špatně,“ vypráví.

Ani po pěti letech se ale jeho stav nelepšil. Ba co víc, bylo mu hůř a hůř. Loni šel znovu na prohlídku za svým hlavním lékařem Choon-Keem Leem z nemocnice v Montrose. Teprve v čekárně se dozvěděl, že Lee byl z ústavu propuštěn. Pacientům o jeho odchodu nikdo ani nedal dopředu vědět. Zoufalý muž byl tedy nucen najít si jiného onkologického specialistu. Právě v ordinaci nové lékařky mu byla oznámena šokující zpráva.

„Doktorka si mě zavolala a řekla mi, že jsem Langerhanse nikdy neměl. Ve skutečnosti jsem měl nemoc, které se říká vaskulitida, a kdyby mně ji správně léčili už před pěti lety, dnes bych byl v pořádku. Teď se ale můj stav ještě zhoršil a diagnostikovali mi Wegenerovu granulomatózu. Nikdy jsem neměl nádor, pouze moje plicní cévy byly zanícené. Celou dobu mi léčili něco, co jsem ani neměl, a to je opravdu smutné… Myslím, že by za to někdo měl nést zodpovědnost,“ vypovídá Salaz.

Kvůli nedostatku revmatologů v západním Coloradu je pro něj navíc problém zahájit včas léčbu. Než se na něj dostane řada s kontrolou, musí čekat rok.

„Celkem máme skoro tisícovku pacientů, které jsme objednali na doporučení,“ popisuje neuspokojivou situaci doktorka Jessica Baer Mears z polikliniky ve městě Fruita. „Čekací doba se tedy může pohybovat v rozmezí od šesti nebo osmi měsíců až po rok. Záleží, kdy přesně a s jakým konkrétním problémem se k nám přihlásili. Nechodí k nám lidé, kteří přijdou dvakrát a pak už na kontroly nemusí. Je to celoživotní záležitost. Nikdo od nás tedy neodchází, jen pacienti stále přibývají.“

Roky zbytečné chemoterapie se u Salaze podepsali i na jiných orgánech a nyní se musí potýkat se zánětem slinivky břišní. Mluvčí nemocnice, kde byla muži chybně stanovená diagnóza, se odmítl k celé situaci do médií vyjadřovat.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu