válkaČeskoslovenskoobjevy

Pět epizod seriálu Akta X, které vycházely z reálných skutečností

Pět epizod seriálu Akta X, které vycházely z reálných skutečností
Zdroj: Wikimedia Commons
+ 1 fotka+ 2 fotky

Známý seriál Akta X byl známý tím, že jednotlivé epizody měly vycházet ze skutečných případů. Zdleka ne vždy tomu tak bylo, velmi často šlo o čistou fikci. Existuje ale několik dílů, které mají skutešně přímou spojitost s reálnými případy.

Tomáš Chalupa 5. srpna 2021

Operace Paperclip

Operace Paperclip byl tajný program zpravodajských služeb Spojených států, v jehož rámci bylo po druhé světové válce z bývalého nacistického Německa převezeno více než 1 600 německých vědců, inženýrů a techniků zpět do Spojených států, kde byli zaměstnáni. Mnozí z přivezených německých vědců byli dokonce bývalí vedoucí představitelé nacistické strany.

Jedna z epizod třetí série seriálu Akta X je založena na skutečné operaci Paperclip. Epizoda s příhodným názvem „Paperclip“ sleduje agenty FBI Foxe Muldera a Danu Scullyovou (kteří objeví vládní dokumenty nacistických vědců pracujících v rámci operace Paperclip, kteří mohli být zodpovědní za vytvoření rasy hybridů lidí a mimozemšťanů.

Jednotka 731

Dvě epizody třetí série seriálu Akta X byly založeny na zvěrstvech spáchaných japonskou císařskou armádou během druhé světové války. Po japonské invazi do Číny zřídila japonská vláda tajnou jednotku pro výzkum a vývoj biologických a chemických zbraní. Císařská armáda, známá jako jednotka 731, prováděla děsivé pokusy na lidech zejména čínských  válečných zajatcích.  Na těchto experimentech jsou založeny epizody Akt X „Nisei“ a „731“. Experimenty na lidech se objevují v obou epizodách.

Phineas Gage

V roce 1848 utrpěl americký předák na stavbě železnice Phineas P. Gage strašlivou nehodu, při níž mu železniční hrot probodl lebku. Je pozoruhodné, že Gage tuto nehodu přežil, ale jeho osobnost se v důsledku poranění mozku zcela změnila. Jeho rodina o něm říkala, že už prostě není sám sebou. Na případu Phinease Gage je založena epizoda Akt X „Duane Barry“. Fox Mulder a Dana Scullyová vedou rozhovor s psychiatrickým pacientem jménem Duane Barry, který tvrdí, že byl unesen mimozemšťany. Později v epizodě však Scullyová zjistí, že čelní lalok Duana Barryho byl před desítkami let poškozen střelným zraněním, což pomohlo vysvětlit Barryho přesvědčení. Ačkoli Scullyová v epizodě cituje případ Phinease P. Gage, popisuje Gage jako násilníka a nemorálního člověka. To však není pravda, protože Phineas Gage byl po své nehodě schopen pokračovat a žít produktivní život až do své smrti.

Rodina Wardových

Jedna z nejznepokojivějších epizod seriálu Akta X se jmenovala „Domov“ a byla odvysílána během čtvrté série seriálu. „Domov“ je ve skutečnosti jedinou epizodou Akt X, která má rating TV-MA, a první epizodou seriálu, která obdržela varování před diváckou diskrétností kvůli svému znepokojivému obsahu. Mulder a Scullyová cestují do odlehlého městečka Home v Pensylvánii, aby vyšetřili smrt dítěte, které se narodilo s vážnými tělesnými vadami. Epizoda se zaměřuje na rodinu Peacockových a zabývá se otázkami incestu a zneužívání v rodině.

Předpokládá se, že epizoda je založena na skutečném případu rodiny Wardových, která si získala pozornost celých Spojených států, když byl jeden z bratrů (Delbert Ward) obviněn z vraždy svého bratra (William Ward). Rodina Wardových žila ve venkovské zemědělské komunitě poblíž města Utica ve státě New York. Bratři Wardovi měli nápadně nízké IQ, byli negramotní a žili jako poustevníci. Během soudního procesu o vraždě obyvatelé města tvrdili, že Wardovi jsou nevinní. Nakonec bylo obvinění proti Delbertu Wardovi staženo, když se zjistilo, že bratři byli donuceni podepsat prohlášení o vině, kterému by kvůli své negramotnosti nebyli schopni porozumět. Příběhu bratrů Wardových se věnuje dokumentární film Brother’s Keeper z roku 1992.

 Případ Polly Klaasové

V říjnu 1993 byla třináctiletá Polly Klaasová unesena z noční párty v domě své matky v kalifornské Petalumě. Později bylo nalezeno její tělo, příčinou smrti bylo uškrcení. Její vrah byl nakonec odsouzen k trestu smrti.

Epizoda třetí série „Oubliette“ má podobnost s případem Polly Klaasové. V této epizodě je uprostřed noci unesena ze svého pokoje patnáctiletá Amy Jacobsová. Původně byla Amy Jacobs napsána jako dvanáctiletá, ale scénáristé se obávali paralel mezi případem Klaasová a její věk byl změněn. Na rozdíl od Polly Klaasové Amy Jacobsová svůj únos v epizodě přežila.

 

 

 

 

 

 

 

 

Další články

Zavří­t reklamu