Pěkné šaty, ale v šatníku dlouho nevydržely.

Pěkné šaty, ale v šatníku dlouho nevydržely. | zdroj: vintag.es


Pestré, levné a na jedno použití: V 60. letech byly v módě papírové šaty

TÉMATA: móda | ženy | 60. léta

user-avatar

Simona Knotková

2. 07. 2018 | 09:15

Investice do budoucna to nebyla, snadno se zničily a pohodlí jste si v nich taky příliš neužily. Přesto se papírové šaty staly v 60. letech velkou senzací. Výjimkou nebylo ani Československo.

V 60. letech se v Americe stalo populární zboží na jedno použití. Po jednorázovém nábytku či příborech přišla řada také na oblečení. Konkrétně to byla firma Scott Paper Company, která v roce 1966 představila vynález papírových šatů. Za jeden dolar si ženy mohly koupit šaty ve tvaru A s designem imitujícím červený vzor z šátků nebo černobílou variantu, která těžila z výtvarného umění op-art.

Reklamy lákaly potenciální zákaznice slovy: "Stvořeny, aby se o vás lidi na večírcích bavili. Na tanečním parketě budete středem pozornosti, skvěle se hodí na pikniky. Noste je kdykoliv, kdekoliv. Nevydrží navždy, ale komu to vadí? Krátce se s nimi pobavte a pak se s nimi zase rozlučte."

Po uvedení kampaně se stalo něco, s čím ve Scott Paper Company nepočítali. Společnost byla zahlcena více jak půl milionem objednávek a po půl roce byla nucena celou výrobu ukončit. Takovou poptávku zkrátka nebyla schopna pokrýt. I když šaty stály pouhý dolar, náklady na jejich výrobu byly víceméně stejné jako na klasické látkové šaty. To už ale ve hře byli další producenti.

Jedničkou v zemi na výrobu papírových šatů se o rok později stala firma Mars Manufacturing Company. Týdně vyřídila až sto tisíce objednávek. Od šatů později přešla k overalům, večerním róbám, zástěrám, mužským tílkům a dokonce i k plavkám.

S alternativou k papírovým šatům přišel v roce 1969 také československý podnik Vigona Svitavy. Jejich produkt byl uváděn jako "nový druh výrobku zhotovený z textilních vláken chemicky propojených". Výhodou těchto šatů bylo, že se jejich délka dala upravovat stříháním a malé vady se daly zalepit lepící páskou. Nevýhody ale jednoznačně převažovaly. I když se šaty daly prát a žehlit, po pár vyprání ztrácely barvu a kazily se. 

Začátkem 70. let už jejich obliba ve světě slábla, až v roce 1974 zmizely papírové šaty z trhu úplně. Zavzpomínejte si na ně prostřednictvím naší galerie.

user-avatar

Simona Knotková

2. 07. 2018 | 09:15

Zavří­t reklamu