válkaČeskoslovenskoobjevy

Pěstoun si k sobě bere děti, které nikdo nechce. Jsou totiž smrtelně nemocné

Dvaašedesátiletý Mohamed Bzeek je raritou mezi pěstouny. Zásadně si k sobě totiž bere jen nemocné děti. Podle něj jsou to právě ony, které potřebují největší lásku a péči.

Simona Knotkova 19. prosince 2017

Původem Libyjec se do Kalifornie dostal v roce 1978. Po studiu vysoké školy v zemi zůstal a o jedenáct let později se tam také oženil. Už před svatbou si se svou přítelkyní bral domů děti a jako pěstoun se o ně dočasně staral. Dvojice si ale vybírala jenom ty, které potřebovaly okamžité umístění do rodiny. Později šli se svou snahou ještě dál a začali si brát smrtelně nemocné děti, které nikdo jiný nechtěl. Přivedla je k tomu vlastní zkušenost, kdy jim jedno z takto nemocných dětí v roce 1991 zemřelo.

„Důležité je milovat je, jako by byly vaše vlastní. Vím, že jsou nemocné. Vím, že zemřou. Dělám pro ně to nejlepší, co jako člověk zmůžu, a zbytek nechávám na Bohu,“ vypraví dvaašedesátiletý Muslim.

V roce 1997 se Bzeekovým narodilo jediné biologické dítě. Chlapec Adam byl trpasličího vzrůstu a kvůli kostní chorobě ho mohla zranit třeba jenom výměna plenek. Brzy po narození zemřel.

Na začátku nového tisíciletí vážně onemocněla také Mohamedova manželka Dawn. Její smrt byla pro muže jenom symbolem, aby ve své práci dál pokračoval.

„Lidé se mě ptají, proč to dělám. Odpověď je prostá. I když tyto děti nemůžou komunikovat, nevidí nebo neslyší, mají duši. Potřebují někoho, kdo je bude milovat. Vždy jim říkám: ‚Je to v pořádku, jsem tu pro tebe. Společně to zvládneme.'“

Příběh pěstouna dojal miliony lidí z celého světa

Příběh pěstouna dojal miliony lidí z celého světa

Momentálně se stará o šestiletou holčičku s mikrocefalií. Při této poruše není mozek dítěte správně vyvinutý a částečně vystupuje z lebky. Dívka musí být dvacet dva hodin denně připojená k přístrojům. Bzeek se o ni stará už od doby, kdy měla jeden měsíc.

„Neslyší ani nemluví, ale vždycky k ní mluvím. Držím ji, dotýkám se jí a hraju si s ní. Má city. Má duši. Je to lidská bytost.“

Ve svém snažení hodlá pokračovat po zbytek svého života.

„Staral jsem se už o děti se spinou bifidou, poškozeným mozkem nebo chybějící imunitou. Většina z nich neměla ani jméno, tak jsem je musel pojmenovat. A až nastane čas jejich odchodu, postarám se o to, aby se na ně vzpomínalo. Nikdy nebudou zapomenutí. Ani na minutu,“ uzavírá pěstoun.

Finančně podpořit ho můžete prostřednictvím crowdfundingové kampaně na GoFundMe.

Další články

Zavří­t reklamu