válkaČeskoslovenskoobjevy

Pes Satan zachránil u Verdunu mnoho životů

Pes Satan zachránil u Verdunu mnoho životů
Zdroj: warhistoryonline.com

Satan byl pes určený pro přenášení zpráv, podobně jako to dělali například poštovní holubi. Francouzští velitelé po něm poslali obleženým vojákům zprávu, která byla nanejvýš důležitá. Psal se rok 1916 a zuřila bitva u Verdunu, jedna z největších bitev v historii.

Tomáš Chalupa 28. června 2017

„Proboha vydržte. Zítra vás vyprostíme.“ Tak zněla zpráva, kterou Satan nesl obleženým vojákům. Nezdá se to jako nějak zásadní strategický rozkaz, ale obležení vojáci byli v kritické situaci a zvažovali kapitulaci.

Satan měl navlečenou plynovou masku, na každém boku se mu houpala malá klícka s poštovním holubem a kolem krku měl pouzdro se zprávou. Satan se vydal na smrtící misi. Byl trénován k tomu, aby běhal cik-cak a vyhýbal se střelbě. Němci po něm stříleli z mnoha hlavní. Dvakrát byl zasažen do nohy. Druhá střela mu zlomila přední nohu a Satan spadl. Francouzi v zákopech zoufale hleděli na beznadějnou situaci jejich psa. Byl mezi nimi i jeho psovod jménem Duvalle. Ten vyběhl ze zákopů a volal na něj: „Satane, odvahu! Za Francii!“

Může se to zdát podivné, ale Satan byl trénován k tomu, aby reagoval určitým způsobem na hlas svého pána. Sebral poslední zbytky sil a znovu se rozběhl k obleženým vojákům. Pes k obleženým doběhl, ale Duvall byl zastřelen sniperem, když povzbuzoval Satana.

Velitel obležených převzal zprávu i poštovní holuby. Napsal na papírek souřadnice pozic německého dělostřelectva a poslal je po holubech zpět. Jednoho se Němcům podařilo sestřelit, druhý ale doletěl a o několik hodin později Francouzi zničili postavení německých děl a vyprostili obklíčenou jednotku.

Satan byl hrdinou dne, pomohl svou odvahou zachránit lidské životy. Sám riskoval a nakonec i těžce zraněn dokázal splnit úkol.

Další články

Zavří­t reklamu