Carevič Alexej se svým kokršpanělem Joyem | zdroj: Wikicommons


Pes, který přežil popravu carské rodiny, prchl až do Anglie

TÉMATA: královské rodiny | rusko | sovětský svaz | zločiny

Dlouhá léta se mělo za to, že bolševici v noci ze 17. na 18. července 1918 bez milosti vyvraždili celou rodinu posledního ruského cara Mikuláše II., včetně dětí, služebnictva i psů. Nyní se však ukazuje, že brutální popravu jako jediný přežil carevičův kokršpaněl Joy.

user-avatar

Emil Franz

6. 08. 2014 | 08:00

Joy byl miláčkem carova jediného syna Alexeje, který od narození trpěl hemofilií – poruchou srážlivosti krve. Korunní princ proto často pobýval na lůžku a z obav, aby neutrpěl nějaké zranění, mu nebylo dovoleno hrát si s ostatními dětmi. Roztomilý psík tak byl jeho jediným a stálým společníkem. Doprovázel jej při jeho cestě s otcem na frontu během 1. světové války a následoval ho do vyhnanství na Sibiři. Byl mu nablízku i oné osudné noci, kdy tajná policie nahnala cara Mikuláše s carevnou, pěti dětmi a služebnictvem do sklepní místnosti.

„Dělnický sovět se rozhodl vás zastřelit,“ oznámil caru velitel popravčí čety a vzápětí celou shromážděnou carskou rodinu zasypalo krupobití kulek. Navzdory svým zraněním i nemoci, třináctiletý carevič Alexej jako jediný z celé rodiny zůstal naživu, až jej museli dorážet bajonetem. Zlikvidováni byli i dva carští psi, kteří se během zběsilé střelby hlasitě rozštěkali. Ten třetí, kokršpaněl Joy, však zůstal ušetřen. Jeden ze střelců se nad ním slitoval a pustil zvíře ven. 

Následující den postával pes u dveří carevičova pokoje a marně čekal na návrat svého pána. Těla zavražděné carské rodiny byla tou dobou zohavena, spálena a zahrabána do hlíny v lese.

Osm dní po exekuci se sovětští vojáci museli narychlo stáhnout, protože do města vtrhli bělogvardějci. Na dvoře našli pobíhat vyhladovělého a zoufalého psa – jediného přeživšího člena carské rodiny. Krátce nato si jej vzal do péče plukovník Pavel Rodzianko, který sloužil na Sibiři u britského expedičního sboru. Když později bolševici donutili Brity Rusko opustit, vzal si Rodzianko Joye s sebou.

„S těžkým srdcem jsme odpluli z Vladivostoku. Joy, malý kokršpaněl, který byl svědkem vraždy svého pána, cestoval se mnou. Nikdy jsem pak Rusko znovu neviděl,“ napsal později ve své knize Tattered Banners (Roztrhané standardy).

Carevičův kokršpaněl dožil zbytek života v anglickém městečku Windsdor, poblíž rezidence britské královské rodiny. Právě sem si přál poslední ruský car odejít s rodinou do exilu, ale noví vládci Ruska mu to nedovolili. Psu Joyovi se tu dostalo královského komfortu, ale ani ta nejlepší péče nemohla vyléčit jeho zraněnou psí duši.

„Pokaždé, když jdu kolem zahrady ve Windsoru, pomyslím na malý psí hrobeček ve křoví s ironickým nápisem 'Tady leží Joy (v překladu radost)'. Ten malý náhrobek mi evokuje konec jednoho císařství,“svěřil se Rodzianko ve své knize.

Dnes zahradu i s hrobem posledního „člena carské rodiny“ pokrývá betonové parkoviště.

 

Vyvraždění Romanovců
Romanovská dynastie vládla v Rusku 300 let až do abdikace Mikuláše II. v roce 1917, po níž následovala bolševická revoluce, občanská válka a 70 let komunistické vlády. 
Bolševické komando zastřelilo v červenci 1918 bez soudu cara Mikuláše II. i s jeho ženou Alexandrou a pěti dětmi ve sklepě Ipaťjevova domu v Jekatěrinburgu, kam byli Romanovci deportováni počátkem roku.
Ostatky zavražděných členů carské rodiny byly nalezeny v červnu 1991 pod náspem Staré koptjakovské cesty nedaleko Jekatěrinburgu. Po jejich identifikaci byly převezeny do Petrohradu a pochovány v Petropavlovském chrámu. V roce 2000 byla celá rodina prohlášena ruskou pravoslavnou církví za svaté.

témata

Komentáře ( )

user-avatar

Emil Franz

6. 08. 2014 | 08:00

Zavří­t reklamu