válkaČeskoslovenskoobjevy

Pes Bobby strávil 14 let hlídáním hrobu svého pána, dnes má v Edinburghu sochu

Pes Bobby strávil 14 let hlídáním hrobu svého pána, dnes má v Edinburghu sochu
Zdroj: thevintagenews.com
+ 1 fotka+ 2 fotky

Příběh psa Bobbyho začíná u jeho pána, zahradníka jménem John Gray. Ten žil ve skotském Edinburghu společně se svou ženou a dětmi v roce 1850. Jeho povolání zahradníka mu ale moc nevynášelo, a tak se dal k policii jako noční hlídač.

Tomáš Chalupa 17. ledna 2019

Právě na nočních pochůzkách potemnělými ulicemi města se k němu připojil Skye teriér zvaný Bobby. To rozhodně není žádné bojové plemeno, ale byl to aspoň příjemný a věrný společník. Brzy ti dva vytvořili nerozlučnou dvojici.

Po několika letech společné služby ale Gray onemocněl tuberkulózou. Zemřel 15. února roku 1858. Byl pohřben na hřbitově v edinburghské čtvrti Greyfriars Kirk. A od těch dob u jeho hrobu seděl Bobby. Místo opouštěl jedině v poledne, kdy chodil do místní kavárny, kde mu byli zvyklí dát něco na zub. Jinak držel stráž u hrobu svého parťáka, a to po dobu neuvěřitelných 14 let.

V roce 1867 rada města přijala nové nařízení, že každý pes musí mít certifikát. Ten Bobby pochopitelně neměl a bůhví, co by ho čekalo, kdyby nezasáhl samotný vznešený Sir William Chambers, starosta města. Koupil Bobbymu licenci, na které stálo, že je to jeho osobní pes.

Bobby si získal sympatie všech lidí. O jeho věrnosti kolovaly ve městě legendy, a pokud někdo zamířil na hřbitov v Greyfriarsu, pak vždy myslel i na Bobbyho a něco mu přinesl. Bobby skutečně vydržel na hřbitově u hrobu svého pána 14 let až do své smrti v roce 1872.

O Bobbym bylo napsáno dokonce několik knih. Někteří autoři v nich sice celou verzi zpochybňují s tím, že ani není jisté, zda Johny Gray vůbec žil, ale přesto je pes Bobby dnes nedílnou součástí historie města. Po jeho smrti mu byly městskou radou dokonce symbolicky předány klíče od města. A nejen to. Baronka Angela Georgina Burdett-Coutts byla osudem Bobbyho natolik dojata, že požádala městskou radu, aby postavila na jeho počest mramorovou fontánu. Rada souhlasila, projektu se ujal William Brodie a v roce 1872 byla postavena fontána se sochou Bobbyho. Je to nejmenší socha v Edinburghu. Sloužila dlouhou dobu jako pítko pro lidi i psy (pro ty bylo speciální nižší pítko). Později byl přívod vody zastaven z hygienických důvodů, ale socha tam stojí dodnes.

Další články

Zavří­t reklamu