Laserovo-plasmový systém LIPE ještě nemá podobu hotové zbraně, ale už se na tom pracuje.

Laserovo-plasmový systém LIPE ještě nemá podobu hotové zbraně, ale už se na tom pracuje. | zdroj: mashable.com


Pentagon testuje plazmovou pušku, která nezabíjí, jen vydává nesnesitelný hluk

TÉMATA: zbraně | technologie | usa

user-avatar

Tomáš Chalupa

25. 08. 2017 | 10:30

Podivnou nesmrtící zbraň testuje americký Pentagon. Jde v podstatě o plazmovou pušku, která má však daleko ke zbraním z počítačových her. Zbraň vyprodukuje malou kouli plazmy a ta pak vydává neuvěřitelný randál.

Zbraň nazvaná LIPE (Laser-iducted Plasma Effect) má jediný cíl: ohlušit nepřítele tak, že se zastaví a vzdá, než aby dál bojoval. Jde o nesmrtící zbraň, takže nikdo nezemře, ale účelu bude dosaženo. Zbraň se bude hodit například proti kriminálníkům nebo somálským pirátům. 

Zbraň vystřelí extrémně krátký, ale intenzivní laserový paprsek, který se v reakci se vzduchem promění v plazmovou kouli. Ta následně vybuchne.  Právě onen výbuch plazmové koule způsobuje tak hlasitý zvuk, že jej lze považovat za ochromující. "Zkoušeli jsme to v laboratoři na extrémně krátké vzdálenosti. Zatím nás čeká další krok – překonat vzdálenost 100 metrů," říká šéf projektu David Law.  

Skeptici dodávají, že LIPE zdaleka není první zvuková zbraň na podobné bázi. Projekty jako Plasma Point Defense nebo Pulsed Energy Projectile měly v podstatě fungovat podobně. Nikdy se nic z toho nedokončilo, přestože projekty spolkly miliony dolarů. V tomto směru je však LIPE o mnoho dál, protože v srpnu se má začít s testováním zbraně, takže nějaký hmatatelný výsledek už projekt má. Bude se testovat výstřel na 100 metrů s hladinou zvuku 130 decibelů. To odpovídá hluku startujícího tryskáče. 

user-avatar

Tomáš Chalupa

25. 08. 2017 | 10:30

Zavří­t reklamu