válkaČeskoslovenskoobjevy

Pentagon si hraje na Boha: tvoří nové živočichy kvůli kolonizaci Marsu

Pentagon si hraje na Boha: tvoří nové živočichy kvůli kolonizaci Marsu
Zdroj: clapway.com

Pentagon pomocí své technologické agentury DARPA rozjel projekt, na jehož konci má být stvoření nového živočišného druhu nebo druhů. Jejich cílem bude terraformovat rudou planetu tak, aby byla obyvatelná pro lidi. Začalo již hledání vhodné genetické kombinace.

Tomáš Chalupa 30. června 2015

DARPA založila speciální organizaci věnující se biologickému inženýrství. Cílem je terraformovat Mars pomocí nových, geneticky upravených živočišných druhů. “ Poprvé v historii máme možnost nejen transformovat nehostinná místa na planetě Zemi, ale také na ve vesmíru tak, aby je bylo možné nejen navštívit, ale trvale na nich zůstat,“ říká ředitelka bilogického výzkumu DRAPA Alicia Jacksonová.

Výzkumný tým už začal s prvními kroky. Nejprve musí sestavit něco jako ohromnou mapu genomů. „Pomocí tohoto systému budeme schopni třídit neuvěřitelné množství genomů. Budeme moci lehce hledat specifické geny nespočetných organismů žijících na Zemi. Umožní to budoucí mixování a párování genů tak, aby vyhovovaly našemu cíli,“ dodává Jacksonová.

Oficiálním cílem je terraformace Marsu či jiných planet, ovšem celý projekt vzbuzuje i otázky. Už to, že je do něj místo NASA zapojen Pentagon, je mírně řečeno neobvyklé. Zatímco mise k Marsu a případná terraformace planety je hudbou vzdálené budoucnosti, využití nových organismů s upravenými nebo smíchanými geny se může hodit pro zcela jiné účely – například jako zbraň. Pod zástěrkou bohulibých vědeckých účelů se tak může chystat něco, co může změnit rovnováhu sil nebo vést k vytvoření nepřátelského organismu. Samozřejmě jsou to jen spekulace, ovšem doposud není vůbec jasné, jak by vlastně terraformace Marsu měla probíhat a zda je vůbec za současné situace možná. Pentagon ani DARPA zatím ohledně konkrétních plánů nezveřejnily nic. Musíme si tedy počkat, zda pokus člověka hrát si na Boha a tvořit nové organismy má vědecký, nebo vojenský účel.

Další články

Zavří­t reklamu