F-16 (vepředu) porazila v souboji F35. Dělí je od sebe čtyřicet let a stovky miliard dolarů.

F-16 (vepředu) porazila v souboji F35. Dělí je od sebe čtyřicet let a stovky miliard dolarů. | zdroj: dailymail.co.uk


Pentagon má ostudu: nejmodernější stíhačku F35 porazila čtyřicet let stará F-16

TÉMATA: letadla | usa | technologie

user-avatar

Tomáš Chalupa

7. 07. 2015 | 11:00

Projekt supermoderní stíhačky F35 Lightning II stál už neuvěřitelných 350 miliard dolarů, což z něj dělá nejdražší stíhačku v historii lidstva. Jenže stroj, který má posunout vojenskou nadvládu Spojených států o mnoho pater výše, má zásadní problémy. Nestačí totiž ani na starou dobrou F-16, která jej porazila na hlavu ve vzdušném souboji.

F35 se pustil do leteckého souboje jeden na jednoho se čtyřicet let starým strojem F-16. Výsledkem byla naprosto jednoznačná porážka supermoderní stíhačky vyvíjené firmou Lockheed Martin. Byl to opravdový propadák a firma i Pentagon nyní musí vysvětlovat, jak je možné, že k takovému fiasku vůbec došlo. Navíc se na veřejnost dostala informace, že pilot letící v F35 uvedl jako příčinu své porážky, že letadlo je prostě příliš pomalé, aby úspěšně zvládlo souboj zblízka.

Pentagon ovšem pilotova slova nepotvrdil a Lockheed Martin rychle přispěchal s vysvětlením, že stroj byl pouze testovací a zdaleka nebyl vybaven vším, co v budoucnu bude mít ve své výbavě. Především mělo jít o speciální nátěr, který znemožní zachycení radary díky technologii Stealth. Letoun také neměl nainstalovaný software k zachycení nepřítele. Jenže nic z toho není pro souboj na krátkou vzdálenost mezi dvěma stíhačkami potřeba. Testovala se totiž rychlost, obratnost, manévrovatelnost a v tomto směru Lightning propadl. 

Testovací souboj se uskutečnil už v lednu tohoto roku nad základnou Edwards v Kalifornii. Pilot F35 byl po jeho skončení s výkonem svého stroje zásadně nespokojen. Prohlásil, že výkon Lightningu byl naprosto děsivý a že letadlo v současnosti není připraveno k žádnému leteckému souboji.  Je příliš těžké a neobratné, trpí zásadními aerodynamickými problémy a je k boji nezpůsobilé, nebral si servítky pilot, jehož jméno média neuvedla. Jako třešničku na dortu doplnil informaci, že díky zcela nové bojové helmě se téměř vůbec nemohl v kokpitu otáčet. Protivníka letícího za ním tudíž vůbec neviděl. 

F35 Lightning II se stal doslova noční můrou Pentagonu. Vývoj stroje překročil o 263 miliard dolarů původní rozpočet. Stroj provázejí neustálé technické problémy, loni v květnu se dokonce jeden zřítil v plamenech na zem. Podle generála Chrise Bogdana je program plný neuvěřitelných chyb. „Je špatně všechno, počínaje světly na konci křídel, které neodpovídají standardům Federálního leteckého úřadu, až po gumy na kolech, které špatně fungují při přistání,“ tvrdí Bogdan. Možná by americké daňové poplatníky mohlo napadnout, zda se 350 miliard dolarů nedalo přece jenom investovat do něčeho užitečnějšího. 

 

user-avatar

Tomáš Chalupa

7. 07. 2015 | 11:00

Zavří­t reklamu