válkaČeskoslovenskoobjevy

Pentagon chce nasadit armádu hmyzích bojovníků šířících viry

Pentagon chce nasadit armádu hmyzích bojovníků šířících viry
Zdroj: livescience.com

V hlavách generálů Pentagonu se rodí všelijaké nápady. Momentálně se prý v armádních kruzích hodně diskutuje o tom, jakým způsobem by se dal využít hmyz ve válce. A existuje už i projekt zvaný Insect Allies, za kterým stojí armádní výzkumná agentura DARPA.

Tomáš Chalupa 17. října 2018

Představa je jednoduchá. Hmyz by se naočkoval nějakým druhem viru. Pak by se hmyzí armáda vypustila nad polem řekněme třeba s nepřátelskou kukuřicí. Virus by způsobil, že by na polích nepřátelské země kukuřice v daném roce rostla velmi pomalu, popřípadě vůbec. Místo kukuřice si lze představit jakoukoliv jinou strategicky důležitou plodinu. Hmyz by tedy v podstatě sloužil jako prostředek, jakým infikovat a narušit zemědělskou produkci nepřítele. Stejně tak se dá prakticky stejně využít hmyz při ochraně vlastních plodin tím, že by naopak roznášel ochranné viry, které zvyšují odolnost plodin.

K celému projektu je ovšem velmi skeptická vědecká komunita. V magazínu Journal of Science se pětice vědců podepsala pod článek, který varuje, že podobné techniky mohou být velmi lehce zneužité ke stvoření smrtící biologické zbraně. Nebo tak už nyní může být chápán mezinárodní komunitou. Ostatně je velmi nepravděpodobné, že by generálům z Pentagonu unikla sama se nabízející možnost nevypustit hmyzí vojáky nad polem, ale nad městem a roznášet tak zcela jiný typ nemocí.

„Ospravedlnění takového projektu zatím není jasné. Například proč vůbec chtějí použít hmyz, když mají rozprašovače a mohou pole stříkat z letadel přímo? Použití hmyzu k rozšíření nemocí je přímo ukázkové použití biologické zbraně,“ píše v článku jedna z autorek a profesorka mezinárodního práva Silja Voenekyová.

Šéf projektu Insect Allies Blake Blextine je pochopitelně opačného názoru. „Pokaždé, když přijdete s novou technologií, hrozí riziko, že může být využita jak ofenzivně, tak defenzivně. Ale to není to, co tu děláme. Prostě se snažíme přinést pozitivní vlastnosti pro hospodářské plodiny. Chceme zajistit potravinovou bezpečnost, protože je důležitá pro národní bezpečnost.“ Je zjevné, že Blextine zdůrazňuje především využití pro ochranu domácích plodin.

Insect Allies je stále ve velmi raném stádiu výzkumu. Čtyři americké vědecké instituce nicméně už dostaly finance na to, aby se jím začaly zabývat. A už se podařilo dosáhnout prvního výsledku. Mšice prý dokázaly infikovat umělým virem kukuřici. Projekt se tedy slibně rozbíhá.

Další články

Zavří­t reklamu