válkaČeskoslovenskoobjevy

Pemulwuy vedl Aborigince do boje proti evropským kolonizátorům, jeho hlava zmizela v Anglii

Pemulwuy vedl Aborigince do boje proti evropským kolonizátorům, jeho hlava zmizela v Anglii
Zdroj: allthatsinteresting.com

Pemulwuy byl obyčejný divoch, přesto byl tak zdatným válečníkem, že se mohl postavit do čela Aboriginců. Ti věřili, že jej nedokáží zabít ani kulky z pušek kolonizátorů.

Tomáš Chalupa 26. dubna 2019

Pemulwuy se narodil někdy okolo roku 1750 (přesné datum není známo) u Botanické zátoky na východním pobřeží Austrálie. Měl poškozenou levou nohu a levé oko. Přesto byl zdatným válečníkem, zejména vynikal v boji s kopím.

Evropští osadníci měli pro kmen, ve kterém žil Pemulwuy, název Gunin bada, což doslova znamenalo pojídači hoven. Z toho je patrné, jakému „respektu“ se místní obyvatelé těšili v očích bělochů. A brzy nastaly konflikty.

Osadníci zabavovali místním půdu a unášeli jejich děti, které pak zotročovali. První flotila z Anglie přivezla do Austrálie 1500 osadníků, většinou vězňů a té nejhorší sebranky z celé Anglie. Horší než samotní osadníci byly nemoci, které s sebou přivezli. Zejména spalničky devastovaly populace Aboriginců, kteří proti nemocem neměli vytvořené protilátky.

Pemulwuy probodl kopím jednoho z guvernérových podřízených, jistého Johna McIntyra. McIntyre byl pověřen lovit zvěř v domorodých teritoriích. Údajně se také dopouštěl na místních obyvatelích hrůzných činů. Za to se mu z rukou Pemulwuye dostalo spravedlivé odplaty.

Odveta na sebe nedala dlouho čekat. Guvernér Philip King vyslal trestnou výpravu padesáti mužů, kteří měli za úkol chytit nejméně šest členů Pemulwuyova kmene a dva měli být exemplárně popraveni. Pemulwuy odpověděl sérií útoků, při které ale nezabíjel bělochy, ale jen jim kradl dřevo a zásoby.

King se nakonec rozhodl s Pemulwuyem vyjednávat. Snažil se mu vysvětlit, že ho potkalo velké štěstí, že jeho kmen je nyní součástí Britského impéria. Pokud se bude nadále bouřit, bude smeten. „Nebo vy, pane. Tato země vás nenávidí. I kdybyste nás všechny zabil, stejně vámi budou všichni opovrhovat,“ odpověděl mu prý hrdý Pemulwuy.

Od té doby vyslal King několik trestných výprav, aby Pemulwuye chytli a zabili. Nemohl se spoléhat na služby jiných domorodců, kteří normálně pomáhali osadníkům. Hledat Pemulwyue nebyl nikdo z nich ochoten. Možná i proto Pemulwuy unikal celé roky všem Kingovým vojákům.

Pemulwuy vedl celé roky guerillovou válku. Napadal osadníky, zapaloval jejich chýše a vykrádal jejich skladiště. V roce 1797 při útoku na farmu Toongabbie byl zasažen několika kulkami z pušek. Skončil v nemocnici, řetězy připoutaný k posteli. Přesto se mu podařilo uprchnout. Následně v čele asi stovky mužů napadl tábor u Parramatty, kde se střetl s vojáky. Ti jej zranili střelou na hlavě, ale Pemulwuy opět přežil. To už se jeho schopnost postavit osadníkům a přežít stala doslova legendární. Lidé se domnívali, že jej nelze zabít, že se od něj kulky neškodně odrážejí. Tomu začali věřit dokonce už i sami osadníci.

Jenže i Pemulwuy byl jen člověk a byl smrtelný. Zemřel 2. června roku 1802. Zastřelil ho osadník jménem Henry Hacking, který za to shrábl odměnu vypsanou Kingem. Pemulwuye sťali a jeho hlavu vypreparovali a poslali jako nechutnou trofej do Anglie. Tam se stala součástí sbírek Sira Josepha Bankse, ale později se ztratila neznámo kde. V roce 2010 se dokonce delegace Aboriginců vypravila do Londýna, aby zde získala hlavu jejich nejslavnějšího válečníka zpět, ale nepochodili. Kde se nachází Pemulwuyova hlava, dnes nikdo neví. Jeho legenda ale dodnes žije v tradicích místních obyvatel, kteří na svého hrdinu nikdy nezapomněli.

Další články

Zavří­t reklamu