válkaČeskoslovenskoobjevy

Pelé a Bobby Moore. Bojovali spolu jak o život, ale k smrti se milovali

Pelé a Bobby Moore. Bojovali spolu jak o život, ale k smrti se milovali
Zdroj: John Varley

Utkání mezi Brazílií a Velkou Británií o postup do čtvrtfinále na světovém fotbalovém šampionátu v Mexiku v roce 1970 se ponejvíce zapsalo do historie fotbalu tímto ikonickým snímkem Johna Varleyho.

Markéta Oderská 10. července 2014

Po strhujícím, vyrovnaném souboji, v němž o vítězství brazilského týmu rozhodl jeden jediný gól, zamířil legendární brazilský fotbalista Pelé ke svému soupeři Bobbymu Moorovi, aby se s ním objal a směnil s ním svůj dres.

„Byl to můj přítel a nejlepší obránce, proti kterému jsem kdy hrál,“ prohlásil Pelé v roce 1993 poté, co Moore v 51 letech podlehl rakovině. „Dres, který nosíval, je jednou z nejcennějších trofejí, jaké doma mám,“ dodal nejlepší fotbalista všech dob, který proslul nejen svými fotbalovými výkony, ale i férovostí a respektem, který choval vůči svým soupeřům.

Pelé a Moore

Pelé a Moore

Varleyho fotografie byla svého času považována za symbol dobré vůle a překonání rasových předsudků. Současně zpopularizovala rituální výměnu dresů mezi fotbalisty. Ta měla údajně svoji premiéru už v roce 1931 po utkání, v němž Francie porazila Velkou Británii 5:2. Francouzští hráči v v opojném nadšení z vítězství tehdy požádali poražený tým, zda by si mohli odnést jejich dresy na památku. Nicméně na fotbalovém mistrovství světa se tento zvyk poprvé objevil až v roce 1954.

Další články

Zavří­t reklamu