válkaČeskoslovenskoobjevy

Pejsek běhá každý den do šest kilometrů vzdálené vesnice. Dělá to už 12 let!

Pejsek běhá každý den do šest kilometrů vzdálené vesnice. Dělá to už 12 let!
Zdroj: odditycentral.com

Bruno je dvanáctiletý mix labradora a Chesapeake Bay retrívra, který už od svých štěněčích let denně dochází do šest kilometrů vzdálené Longville. Místní mu tam dokonce odhalili dřevěnou sochu a pamětní desku.

Simona Knotkova 8. dubna 2017

Longville je malá vesnice v americké Minnesotě, která funguje především jako letní rekreační středisko. Její každodenní návštěvník Bruno sice patří manželům Larrymu a Debbie LaValleeových, ale z neznámého důvodu si oblíbil i tamní malou komunitu s pouhými 153 obyvateli.

Začalo to nevinně. Larry jednoho dne jel do vesnice s popelářským vozem a Bruno ho následoval. „Sbíral jsem odpad. Ve vesnici jsem nebyl ani pět minut, když se za mnou najednou objevil Bruno,“ vzpomíná muž.

Bruno za svého života našlapal kilometrů jako několik psů dohromady

Bruno za svého života našlapal kilometrů jako několik psů dohromady

Pes byl tehdy ještě štěně, které se k LaValleeovým dostalo náhodou. Lidé ho nalezli v krabici u kraje silnice a v domnění, že se jedná o zvíře manželů, jim ho přinesli ke dveřím. Shodou okolností dvojici tehdy pejsek zemřel, proto si Bruna nechali. Ode dne, kdy Bruno vysledoval Larryho do Longville, začal vesnici navštěvovat pravidelně za každého počasí.

Ze strachu o bezpečnost ho majitelé nejprve přivazovali. Když se ale jednou na provazu málem oběsil, vzdali to. A poloviční labrador navštěvuje Longville už dvanáct let.

Obyvatelé psa označují za velvyslance Longville.

Obyvatelé psa označují za velvyslance Longville.

Během své návštěvy se zajde podívat do místního obchodu, knihovny či radnice. Všude ho lidé už vítají a hostí ho zbytky masa.

„Bruna tu všichni znají. Možná se tu někteří lidi neznají navzájem, ale určitě znají jeho,“ říká Sharon Rouse z místní realitky. Přidává se i další obyvatelka Longville Marry Tripp: „Je přátelštější než kdokoliv jiný v obci, čímž se nechci nikoho dotknout. Je prostě tak roztomilý.“

Obyvatelé se dokonce složili a nechali mu vyřezat dřevěnou sochu. V poslední době Bruno už nicméně občas zůstává doma a nazpět se nechává svézt místními. Stáří se nevyhýbá ani jemu. Debbie ale ví, že jeho legenda mu zajistí nesmrtelnost.

Dílo sochaře Paula Albrighta

Dílo sochaře Paula Albrighta

„Bylo nebylo, žil jeden velký hnědý pes… A jeho jméno bylo Bruno. Tak na něj budou lidé vzpomínat,“ uzavírá.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu