| zdroj: YouTube


Peggy Moffitt: Ikona módní scény 60. let

TÉMATA: modelky | ženy | fotografie

user-avatar

Yvonne K.

15. 06. 2017 | 13:00

Peggy Moffitt (*1937) byla nesmírně populární modelkou v éře takzvaného modismu během 60. let. Její charakteristický styl a vzhled, k němuž neodmyslitelně patřily falešné řasy, hustě nalíčené oči a asymetricky sestříhané krátké mikádo, se staly inspirací jak pro módní návrháře, tak i spoustu mladých žen a dívek oné doby.

I když se díky svému jedinečnému vzhledu stala ikonou módní scény 60. let, Peggy Moffitt začínala svoji kariéru původně jako herečka. Až když se v roce 1959 provdala za fotografa Williama Claxtona, stala se z ní modelka, která mnoho let spolupracovala s módním návrhářem Rudi Gernreichem, za jehož múzu byla označována. Ti tři spolu vytvořili akční a nerozdělitelné trio, které si ničím nezadalo s postavami z filmu Jules a Jim. “Navzájem jsme se zlepšovali. Byli jsme si katalyzátorem. Bylo to zábavné, povzbuzující, byla to opravdová spolupráce a ano, byla v tom láska,” vysvětlovala Moffitt.

Moffitt v roce 1964 získala světovou slávu, když se předvedla v odvážných Gernreichových plavkách zvaných monokini, které odhalovaly její nahá ňadra. V té době to byla poměrně skandální záležitost.

Moffitt se ovšem do dějin modelingu zapsala i způsobem, jakým předváděla modely. Protože byla školenou herečkou i tanečnicí, vypomáhala si stylizovanými  pohyby a gesty, které evokovaly taneční kreace slavné americké tanečnice Marthy Graham. Tím také upoutala četné filmové režiséry, jako třeba proslulého Michelangela Antonioniho, který ji angažoval ve svém slavném snímku Zvětšenina (1966).

Peggy Moffitt svému typickému účesu, který pro ni vytvořil britský kadeřník Vidal Sassoon, zůstala věrná dodnes. Jinak ale většinou nosí modré džíny a trička, jako mnozí jiní v dnešní době. Ty tam jsou časy, kdy se vyžívala v křiklavě barevných krátkých šatech posetých geometrickými vzory. Sedmasedmdesátiletá bývalá modelka dnes tvrdí, že móda už je dávno mrtvá. “Nedokážu říci, kdy přesně umřela. Pravděpodobně, když každý začal nosit kalhoty,” uvedla.

Podívejte se na video a porovnejte si styl, který se nosil před 50 lety, s tím, co je nyní IN.

 

user-avatar

Yvonne K.

15. 06. 2017 | 13:00

Zavří­t reklamu