Peel byl tak malý, že vysocí lidé měli poměrně dost problémů se do něj vůbec dostat.

Peel byl tak malý, že vysocí lidé měli poměrně dost problémů se do něj vůbec dostat. | zdroj: thevintagenews.com


Peel P50 bylo nejmenší auto světa, vlezl se tam jen člověk a taška

TÉMATA: auta | extrémy

user-avatar

Tomáš Chalupa

12. 07. 2019 | 11:00

Tříkolka a mikroauto v jednom, tak by se dal charakterizovat vůz Peel P50, vyráběný mezi lety 1962–1965. Vozidlo se dostalo i do Guinnessovy knihy rekordů jako nejmenší sériově vyráběné auto na světě.

Zajímavého je toho na Peelu P50 spousta. Například to, že neměl zpátečku. Měl ovšem zadní kolo, kterým mohl manévrovat natolik obratně, že zpátečku nepotřeboval. Mohl se totiž obrátit doslova na pětníku a vrátit se, odkud přijel. Peel měl jen jedny dveře na levé straně, jeden přední stěrač a jeden reflektor. O pohon se staral motocyklový, vzduchem chlazený dvoudobý jednoválec Zweirad Union o objemu 49 cm3, který měl výkon 3,1 kW (4,2 k) při 6800 ot./min. Ten byl přenášen na jediné zadní kolečko pomocí řetězu.

Byl od začátku projektován jako městské vozítko vhodné pro nákupy. Ostatně reklama na něj říkala, že se do něj vleze jen „jeden dospělý a nákupní taška“. Prodával se jen ve třech základních barvách – bílé, červené a tmavomodré. Jeden kus z roku 1963 přišel na 199 dolarů. Bylo jich vyrobeno jen 50 a podle všeho jich nyní existuje jen 27. Jeden z nich se prodal v aukci za 176 tisíc dolarů neznámému sběrateli.

V roce 2010 společnost Peel začala s repasováním těchto vozítek. Vypadají na první pohled stejně jako dřívější modely, ale vybavení odpovídá současným požadavkům zákazníků a také legislativě, takže s Peelem se může normálně do provozu. Peel se objevil v jednom dílu seriálu Top Gear v roce 2007. Jeremy Clarkson v něm zajel i do budovy vysílání BBC, vyjel s ním výtahem a zúčastnil se v něm i porady vysílání. Byla to svým způsobem podobná akce, která proběhla v roce 1963 také v rámci propagace. Jeden vůz vyjel výtahem na vrchol Blackpoolské věže a jezdil na její vyhlídkové terase kolem dokola. To mělo demonstrovat minimální váhu, malé rozměry a obratnost.

Dříve se o Peelu říkalo, že je levnější než chůze. Dnes to o něm rozhodně neplatí, sběratelé za něj platí horentní sumy, a tak se ukazuje, že Peel byl především vynikající investice.

témata

user-avatar

Tomáš Chalupa

12. 07. 2019 | 11:00

Zavří­t reklamu