válkaČeskoslovenskoobjevy

Peekskillský meteorit je jediný, který zničil automobil

Pravděpodobnost, že na vaše auto spadne meteorit, je tak malá, že téměř nelze vyčíslit. Ale přesto se to minimálně jednou v lidské historii stalo. 9. října roku 1992 se nad oblohou nad Spojenými státy přehnal jasně zářící ohnivý kotouč.

Tomáš Chalupa 7. ledna 2019

Byla to podívaná, jaká se vidí možná jednou za život. Meteorit sledovaly tisíce lidí po celém východním pobřeží. Letěl téměř horizontálně, byl jasnější než měsíc na v úplňku a jeho let trval neuvěřitelných čtyřicet vteřin. Za tu dobu přeletěl nad čtyřmi státy a v atmosféře urazil 700 kilometrů. Postupně se rozpadal na nejméně 70 dalších kousků, z nichž některé byly dost velké na to, aby za sebou zanechávaly zářící stopu.

Jeden z nich, o velikosti ragbyového míče, s velkou ránou dopadl u Peekskillu ve státě New York. Sedmnáctiletá Michelle Knappová zrovna sledovala televizi, když venku slyšela ohromnou ránu. Vyběhla ven, aby se podívala, co se děje. Viděla, že její Chevy Malibu 1980 je poškozen, že cosi proletělo jeho zadní částí a udělalo do něj díru. V asfaltu pod autem byl asi dvanáctikilogramový kámen. Byl to zbytek onoho obřího meteoritu. Bylo štěstí, že kámen proletěl těsně kolem palivové nádrže, protože pokud by ji zasáhl, automobil by zřejmě začal hořet.

I tak byl ale vůz na odpis. Michelle byla pochopitelně nešťastná, teprve nedávno si jej koupila za 400 dolarů. Zavolala policii a podala hlášení o vandalismu. Nevěděla nic o meteoritu, domnívala se, že to udělal někdo schválně. Druhý den kurátor muzea konstatoval, že kámen je nepochybně meteorit. Bohužel Michelle neměla auto pojištěné proti dopadu meteoritu, takže pojistka jí nebyla vyplacena.

Peekskillský meteorit byl pozorován tisícovkami lidí na zemi. Jeho let byl natočen na 16 různých záběrech. Vědci jeho stáří odhadují na 4 miliardy let. Byl složen z kamene, který obsahoval velké množství niklu.

Majitelem meteoritu se stal v dražbě sběratel Al Lang, který se na meteority specializuje. Koupil jej za 25 tisíc dolarů. I samotný Chevrolet Malibu se podařilo prodat do Macovich Collection v New Yorku jako jediný vůz, který byl přímo zasažen meteoritem.

Další články

Zavří­t reklamu