Scarabeus, nebo Millennium Falcon? Vědci tvrdí to prvé.

Scarabeus, nebo Millennium Falcon? Vědci tvrdí to prvé. | zdroj: Daily Mail


Pečeť připomínající Millenium Falcon našel turista na vyhaslé sopce v Izraeli

TÉMATA: objevy | starověk | egypt | scarabeus | faraoni

user-avatar

Irena Gruberová

25. 02. 2016 | 11:00

Předmět připomínající legendární vesmírnou loď Millenium Falcon z Hvězdných válek objevil nedávno jeden turista v Izraeli. Odborníci tvrdí, že jde o 3500 let starou pečeť vyřezanou do tvaru scarabea – posvátného brouka starých Egypťanů. Je na ní vyobrazen faraon Thutmose III., jenž bývá označován za Napoleona Egyptu. Během své čtyřiapadesátileté vlády v 15. století před naším letopočtem dokázal totiž dobýt 350 měst.

Pečeť byla nalezena v Dolní Galileji na vyhaslé sopce nazývané Hattínské rohy, která se nachází na takzvané Ježíšově stezce. Na povrch se zřejmě dostala díky nedávným dešťům. Všiml si ji farmář Kfar Hittim, když se s rodinou procházeli mezi černými čedičovými skalami, a neprodleně informoval izraelské úřady. Hattínské rohy – místo nálezu

Znalci předmět identifikovali jako amulet z doby Nové říše, která trvala od 16. do 11. století před naším letopočtem. „Scarabeus ukazuje faraona Thutmose, jak sedí na trůně, a před ním je kartuše oválného tvaru, která obsahuje symboly označující jeho jméno hieroglyfy,“ uvedla Daphna Ben-Tor, kurátorka Izraelského muzea.

To, že je pečeť ve tvaru scarabea, naznačuje, že tento posvátný brouk měl ve starověkém Egyptě kosmologický význam. Scarabeus byl mezi Egypťany nejoblíbenějším amuletem, protože symbolizoval nebeské cykly a znovuzrození. Tak například egyptský bůh Chepri byl často zobrazován jako scarabeus či jako postava muže s hlavou tohoto brouka. Podle Egypťanů tak jako brouk valí svou kuličku, valí i bůh Chepri slunce po obloze. Scarabeus válející kuličku utvořenou z vlastního trusu.

Na území Egypta se našlo již mnoho přívěsků ve tvaru scarabea, ale tento nález považují odborníci za unikátní, neboť je dokladem kulturního, ekonomického a politického vlivu Egypta na biblickém území Kanaán v pozdní době bronzové. Tehdy na Hattínských rozích stávala pevnost, která byla pravděpodobně zničena už ve 13. století před naším letopočtem. „Navzdory faktu, že scarabeus se našel na povrchu, a ne při archeologických výkopech, se zřejmě vztahuje k období existence této pevnosti,“ řekla izraelská archeoložka Jardena Alexandreová. Thutmose III. 

Thutmose III. je považován za jednoho z největších vojevůdců celé historie starověkého Egypta, celkem uskutečnil 17 vojenských výprav. Nejznámější z nich je hned ta první, při které zničil velkou kanaánskou koalici v bitvě u Megidda. Vytvořil říši takových rozměrů, jaké neměla ani za vlády Ramesse II. Na dobytých územích stavěl pevnosti, které obývaly stálé vojenské posádky. Za jeho vlády v letech 1479 př. n. l. - 1425 př. n. l. se z Egypta stala velmi silná, mezinárodně respektovaná velmoc.

 

user-avatar

Irena Gruberová

25. 02. 2016 | 11:00

Zavří­t reklamu