válkaČeskoslovenskoobjevy

Páže byl jedním z nejikoničtějších dámských účesů 70. let. Zpopularizovali ho rockeři

Páže byl jedním z nejikoničtějších dámských účesů 70. let. Zpopularizovali ho rockeři
Zdroj: vintag.es
+ 15 fotek+ 16 fotek

Tento dnes již klasický účes je pojmenovaný podle střihu, který nosila pážata v pozdním středověku. Jde o rovně zastřižený účes s konci podtočenými směrem k hlavě a rovnou ofinou. Ženám vždy dodával a dodnes dodává pocit nezávislosti, sebedůvěry a emancipace.

redaktor 4. listopadu 2020

Páže bylo trendy už ve dvacátých letech, kdy si ho oblíbily emancipované ženy, které se chtěly vyrovnat mužům. V 60. letech se díky němu zase emancipovali svobodymilovní muži, kteří si po vzoru slavných Brouků a Stounů chtěli nechat trochu narůst vlasy.

Opravdový boom však zaznamenal až v 70. letech poté, co jej zpopularizovala anglická modelka a herečka Joanna Lumley, následovaná ikonou módy a elegance princeznou Dianou. Ta mu svým vrstveným stylem a ofinou foukanou na bok dodala obzvláštní šmrnc. A bez klasického pážecího účesu si nelze prakticky představit legendu francouzského šansonu Mireille Mathieu, neboť mu zůstala věrná po celou svou kariéru.

Thumbnail # 19 stylových účesů, které definovaly sedmdesátá léta
Mohlo by Vás zajímat:

19 stylových účesů, které definovaly sedmdesátá léta

Na páže se hodně dívek a žen nechalo stříhat i v bývalém Československu, kde se mu ovšem někdy nelichotivě přezdívalo střih podle hrnce. Kvůli tomuto trendu se svých dlouhých kadeří na dlouho dobu vzdaly také populární české zpěvačky Helena Vondráčková a Hana Zagorová.

Na pážecí účesy ze 70. let můžete zavzpomínat v naší fotogalerii.

Další články

Zavří­t reklamu