Pavouci jsou zdatní vzduchoplavci na vlastních sítích.

Pavouci jsou zdatní vzduchoplavci na vlastních sítích. | zdroj: mysteriousuniverse.org


Pavouci umí létat na atmosférických elektrických proudech

TÉMATA: pavouci | zvířata | energie

user-avatar

Tomáš Chalupa

31. 07. 2018 | 09:45

Některé druhy pavouků mají schopnosti, o kterých se ještě donedávna příliš nevědělo. Třeba dokáží létat za pomoci vlastních létajících prostředků, které si vyrábí ze svých vláken.

Pavouci mají schopnost svými těly detekovat atmosférickou elektřinu a té pak následně využít pro přelet na jiné místo. Utkají si velmi jemnou a lehkou pavučinu, tedy přesněji jedno vlákno, na to pak vylezou a nechají se unášet. Vlákno je velmi lehké a proud atmosférické elektřiny jej dokáže přepravit.

Někteří pavouci jsou schopni takto urazit vzdálenost kolem 4 kilometrů. Přišla na to bioložka specializující se na pavouky Erica Morleyová z univerzity v Bristolu. „Zatím nevíme, zda k tomu potřebují elektrické pole, každopádně už nyní víme, že jsou ve svých přeletech velmi úspěšní.“

Pavouci jsou tak v podstatě hmyzí vzduchoplavci, kteří si utkají „balón“, který je pak nese na poměrně velké vzdálenosti. Je také stále více důkazů pro teorii, že některé druhy zvířat jsou schopné vnímat nejrůznější druhy energie, což jim usnadňuje přežití. Pavouci jsou jen jedním z nich.

user-avatar

Tomáš Chalupa

31. 07. 2018 | 09:45

Zavří­t reklamu