válkaČeskoslovenskoobjevy

Pavlovův „Hrad“ ve Stalingradu vzdoroval dva měsíce přesile

Pavlovův „Hrad“ ve Stalingradu vzdoroval dva měsíce přesile
Zdroj: Wikimedia Commons
+ 5 fotek+ 6 fotek

Bitva u Stalingradu bylo gigantické střetnutí německého Wehrmachtu a sovětské Rudé armády, jaké nemělo obdoby za celou druhou světovou válku. Ztráty na obou stranách byly astronomické. Jen při dobývání jediného domu ztratili Němci víc vojáků, než když obsazovali Paříž.

Tomáš Chalupa 22. února 2021

Dům, který se nacházel v samém centru města, byl pojmenován po seržantu Jakovu Pavlovovi. Hrál významnou roli při obraně břehu Volhy, který sloužil jako shromaždiště sil a materiálu. Pokud by o něj Sověti přišli, na druhý břeh už by se zřejmě jen tak nedostali. Snažili se proto udržet tento úzký pás kolem řeky a Pavlovův dům byl jedním z opěrných bodů zoufalé obrany.

Ve čtyřpatrovém domě se nacházela padesátka rudoarmějců ze 42. Gardového pluku. Kolem domu byly rozmístěny miny a vše bylo opevněno a obehnáno ostnatým drátem. Na všechny příchodové cesty mířily kulomety, ve druhém patře byly protitankové zbraně, které mohly střílet na málo chráněné vršky německých tanků. Ze zadní strany budovy vedl zákop, kterým se do domu přinášely zásoby. Sověti byli na Němce dokonale připraveni.

Němci na dům – pevnost útočili opakovaně a celkem se o něj bojovalo dva měsíce. Němci do bojů vrhli obrovské množství vojáků a techniky. Proti Pavlovovi stál skvěle vytrénovaný, inteligentní a organizovaný nepřítel, který měl k dispozici všechny myslitelné prostředky na zabíjení, jako byly ruční granáty, automatické zbraně, tanky a podpora letectva. Ovšem navzdory neustálým útokům seržant Pavlov stále držel morálku mezi muži na vysoké úrovni. Palba ruských obránců byla tak prudká, že světlo z ní bylo viděl přes půl stalingradského bojiště. Někdo dokonce prohlásil, že to je jako světlo majáků, který znázorňuje odpor proti nacismu. Obranná pozice proto dostala označení „Maják“. Němci, jak se později ukázalo, zase označovali Pavlovovu pevnost jako „Hrad“, byla tak zakreslená i na Paulusových mapách.

Thumbnail # Ikonická fotka: Sovětský voják vede německého zajatce ve Stalingradu
Mohlo by Vás zajímat:

Ikonická fotka: Sovětský voják vede německého zajatce ve Stalingradu

Němci dům nedobyli za celou bitvu o Stalingrad. Přestože jinde postupovali a zle na Sověty tlačili, u Pavlovova domu se jen vršily hromady mrtvých Němců a dovnitř se za 59 dní obléhání nikdo nedostal. Nakonec byli sami Němci u Stalingradu obklíčeni čerstvými sovětskými vojsky a měli dost starostí jinde, takže Pavlovův dům nedobyli.

Pavlov sám se dál zapojoval do bojů a zúčastnil se i dobytí Berlína. Převzal řád Hrdiny Sovětského svazu a spoustu dalších vyznamenání. Jeho boj proti obrovské přesile je dodnes jedním ze symbolů bitvy o Stalingrad.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu