válkaČeskoslovenskoobjevy

Pavla Švandu našli na dně propasti Macocha. Shodila ho tam StB

Pavla Švandu našli na dně propasti Macocha. Shodila ho tam StB
Zdroj: pavelsvanda.wz.cz

Je to skoro zapomenutý příběh o jednom studentu architektury, který se zapojil do disidentského hnutí, měl konexe na Vatikán a nakonec skončil na dně propasti Macocha. Jeho smrt nebyla nikdy zcela objasněna, ale dnes se již má za nezvratné, že jej tam hodili příslušníci StB.

Tomáš Chalupa 15. února 2015

Jeskyňáři našli 10. září 1981 na dně propasti Macocha potlučené tělo Pavla Švandy, tehdy dvaadvacetiletého studenta brněnské architektury. Mladík byl na místě mrtev. Veřejná bezpečnost velmi neochotně začala případ vyšetřovat, načež po velmi krátkém vyšetřování konstatovala jako příčinu smrti sebevraždu. Žádné důkazy pro toto tvrzení sice nikdy neměla, příbuzní a blízcí známí to naprosto vylučovali, přesto bylo vyšetřování uzavřeno. Pravdou je, že pokud by policie případ řádně vyšetřila, musela by dojít k závěrům, které by v době totality nikdy nemohly vyjít na povrch.

Švanda nebyl úplně obyčejný student. Byl to filozoficky zaměřený člověk, věřící s literárními ambicemi, vedl si dokonce deník. Hlavně se ale stýkal s nejrůznějšími brněnskými disidenty nebo opozičními aktivisty. Komunismus mu rozhodně nevoněl a zapojoval se do rozličných undergroundových akcí a sám psal nejrůznější protikomunistické texty. Zřejmě už tehdy se dostal do hledáčku StB. Dokonce prý musel na služebnu kvůli nějakému blíže nespecifikovanému pohovoru, který měl zřejmě souvislost s jeho žádostí o možnost vycestovat do Itálie. Na tuto cestu se nakonec vydal. Cílem návštěvy nebyly památky, ale jeden jeho příbuzný.

Prastrýcem Švandy byl totiž kněz a budoucí kardinál Tomáš Špidlík, se kterým se setkal právě ve v Itálii. S ním se dohodl, že bude předávat zprávy pro vysílání Rádia Vatikán. To tehdy nemělo uvnitř Československa prakticky žádné spolehlivé zdroje. Po návratu do Československa začala na Švandu vyvíjet nátlak státní bezpečnost. Podle nejrůznějších indicií a zpráv byl údajně ohrožován neznámým autem a mělo dojít i k jednomu dalšímu setkání s agenty StB. Vše je ovšem nemožné ověřit, protože záznamy o těchto záležitostech byly skartovány. Naposledy byl viděn naživu 2. října 1981. O osm dní později našli jeho tělo na dně Macochy. O sebevraždu určitě nešlo, vždyť Švanda měl snoubenku a na smrt rozhodně nepomýšlel. StB navíc udělala jednu zásadní chybu. Několika brněnským disidentům poté vyhrožovala, že skončí v Macoše stejně jako Švanda. Dnes se bere jako pravdivá verze, že Švandu zabili estébáci. Bohužel už se asi nikdy nedozvíme, kdo byl pachatelem vraždy a na čí příkaz byla spáchána.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu