válkaČeskoslovenskoobjevy

Pavel Ploc létá daleko! Skokem 181 metrů dlouhým na světovém šampionátu pokořil světový rekord

Na mistrovství světa v letech na lyžích v Harrachově v roce 1983 vytvořil Pavel Ploc nový světový rekord. Výkonem 181 metrů překonal o jeden metr dosavadní rekord Armina Koglera z Oberstdorfu. Češi se tak díky výkonům Pavla Ploce vrátili mezi světovou špičku.

Václav Pokorný 17. března 2018

Skoky na lyžích měly v Československu hluboké tradice. Dokladem je zlatá olympijská medaile Jiřího Rašky z roku 1968, kterou vybojoval ve francouzském Grenoblu.

Pořádáním sedmého Mistrovství světa ve skocích na lyžích bylo v roce 1983 pověřeno Československo. Konalo se od 17. – 20. března 1983 v krkonošském Harrachově na tamním mamutím můstku Čerťáku. Celému sportovnímu klání přihlíželo bezmála 60 tisíc diváků.

První den provázel závody déšť. Závodníci si však pochvalovali, že nefoukal větší vítr a můstek byl skvěle připraven. Dobrým podmínkám odpovídaly i vynikající výkony. Hned první kolo se skvěle povedlo tehdy osmnáctiletému Pavlu Plocovi, který výkonem 181 metrů vytvořil nový světový rekord. Československý reprezentant se po tak skvělém skoku ocitl na první příčce, ale po nepříliš vydařeném druhém kole obsadil až páté místo.

Pavel Ploc, Klaus Ostwald a Matti Nykänen na stupních vítězů. Harrachov 1983.

Pavel Ploc, Klaus Ostwald a Matti Nykänen na stupních vítězů. Harrachov 1983.

První den zvítězil Rakušan Kogler a senzační stříbrnou pozici držel další československý reprezentant Jiří Parma. Drama pokračovalo i následující den. V nedělním klání nakonec zvítězil reprezentant Německé demokratické republiky Klaus Ostwald před Finem Nykänenem a Rakušanem Schallertem. Parma nezopakoval skvělé výsledky ze soboty a propadl se až na šesté místo a Ploc skončil v neděli čtvrtý. Konečný součet bodů za všechny provedené skoky na šampionátu však posunul harrachovského rodáka Pavla Ploce na druhé místo. Mohl se tak radovat nejen z překonání světového rekordu, ale i ze stříbrné medaile z mistrovství světa.

Skokanské můstky v Harrachově

Skokanské můstky v Harrachově

Pořádání tohoto světového šampionátu bylo umožněno jen díky nadšencům z lyžařské federace, kteří prosadili vybudování obřího můstku v Harrachově. Mamutí letecký můstek byl dostavěn v roce 1980 a Česká republika se tak zařadila mezi šest zemí na světě s podobnou sportovní atrakcí.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu