Paul Newman se dostal na seznam nepřátel prezidenta Nixona kvůli vzkazu, který mu nechal v autě.

Paul Newman se dostal na seznam nepřátel prezidenta Nixona kvůli vzkazu, který mu nechal v autě. | zdroj: thevintagenews.com


Paul Newman byl velmi potěšen, když zjistil, že je na seznamu nepřátel prezidenta Nixona

TÉMATA: herci | politici | usa | celebrity | richard nixon | paul newman | spojené státy | prezidenti | politika

user-avatar

Tomáš Chalupa

15. 10. 2018 | 14:00

Slavný herec Paul Newman se aktivně angažoval v politických tématech. Podporoval demokratické kandidáty, vystupoval proti válce ve Vietnamu a bojoval za nukleární odzbrojení i práva gayů a lesbiček. Brzy se dostal na seznam nepřátel republikánského prezidenta Richarda Nixona.

Paul Newman (1928–2008) se ale na seznam dostal kvůli zcela jiné věci, než byly politické postoje. A došlo k tomu o mnoho dřív, než se Richard Nixon (1913–1994) stal politikem. Newman byl fanouškem automobilů slavné britské značky Jaguar. Tyto luxusní a rychlé vozy se prodávaly i ve Spojených státech a Newman, jakožto známý znalec a fanda automobilů, měl pro tyto krásné vozy slabost.

Zájmem dealera pro USA samozřejmě bylo, aby si Newman, jakožto filmová hvězda, vybral nějaký z jeho vozů, byla by to pro něj skvělá reklama. Newman proto od něj přijal nabídku, aby si zdarma vybral jakýkoliv Jaguar a užíval ho vždy po tři dny v týdnu v rámci promo akce.

Ovšem Newman se brzy dozvěděl, že není sám, kdo tímto konkrétním vozem jezdí. Newman ho měl v držení od pátku do neděle, pak vůz řídil jiný majitel – prezidentský kandidát Richard Nixon. Ten ho měl zapůjčený vždy od úterý do středy. Newman se rozhodl, že dá vtipně vědět Nixonovi, s kým sdílí tento vůz.

Nechal mu ve voze lístek se vzkazem:

Drahý pane Nixone, neměl byste mít žádný problém s řízením tohoto vozu. Má pěkně prohnanou spojku. Paul Newman.

Zdánlivě neškodné slovní spojení Nixona pořádně rozzuřilo. Jeho volební rivalka v nadcházejících senátních volbách v Kalifornii, kandidátka Helen Douglasová, totiž pro něj používala hanlivou přezdívku „tricky Dicky“, tedy prohnaný Dick. Když proto Nixon četl na papírku spojení „tricky clutch“, věděl, že jde o narážku na něj. Nixon začal Newmana nenávidět. Když v roce 1971, už jako prezident, sestavoval svůj slavný seznam svých dvaceti největších nepřátel a politických oponentů, na 19. místo napsal jméno Paula Newmana. Seznam měl zůstat navždy utajen, ale dostal se na světlo při vyšetřování aféry Watergate, která zničila Nixonovi politickou kariéru a kvůli které musel odstoupit z pozice prezidenta Spojených států.

Newman byl velmi potěšen, když zjistil, že se na tomto seznamu objevilo jeho jméno, a do konce života říkal, že to byla jedna z nejskvělejších věcí, která se mu kdy podařila.

user-avatar

Tomáš Chalupa

15. 10. 2018 | 14:00

Zavří­t reklamu