válkaČeskoslovenskoobjevy

Paul Newman byl velmi potěšen, když zjistil, že je na seznamu nepřátel prezidenta Nixona

Paul Newman byl velmi potěšen, když zjistil, že je na seznamu nepřátel prezidenta Nixona
Zdroj: thevintagenews.com

Slavný herec Paul Newman se aktivně angažoval v politických tématech. Podporoval demokratické kandidáty, vystupoval proti válce ve Vietnamu a bojoval za nukleární odzbrojení i práva gayů a lesbiček. Brzy se dostal na seznam nepřátel republikánského prezidenta Richarda Nixona.

Tomáš Chalupa 15. října 2018

Paul Newman (1928–2008) se ale na seznam dostal kvůli zcela jiné věci, než byly politické postoje. A došlo k tomu o mnoho dřív, než se Richard Nixon (1913–1994) stal politikem. Newman byl fanouškem automobilů slavné britské značky Jaguar. Tyto luxusní a rychlé vozy se prodávaly i ve Spojených státech a Newman, jakožto známý znalec a fanda automobilů, měl pro tyto krásné vozy slabost.

Zájmem dealera pro USA samozřejmě bylo, aby si Newman, jakožto filmová hvězda, vybral nějaký z jeho vozů, byla by to pro něj skvělá reklama. Newman proto od něj přijal nabídku, aby si zdarma vybral jakýkoliv Jaguar a užíval ho vždy po tři dny v týdnu v rámci promo akce.

Ovšem Newman se brzy dozvěděl, že není sám, kdo tímto konkrétním vozem jezdí. Newman ho měl v držení od pátku do neděle, pak vůz řídil jiný majitel – prezidentský kandidát Richard Nixon. Ten ho měl zapůjčený vždy od úterý do středy. Newman se rozhodl, že dá vtipně vědět Nixonovi, s kým sdílí tento vůz.

Nechal mu ve voze lístek se vzkazem:

Drahý pane Nixone, neměl byste mít žádný problém s řízením tohoto vozu. Má pěkně prohnanou spojku. Paul Newman.

Zdánlivě neškodné slovní spojení Nixona pořádně rozzuřilo. Jeho volební rivalka v nadcházejících senátních volbách v Kalifornii, kandidátka Helen Douglasová, totiž pro něj používala hanlivou přezdívku „tricky Dicky“, tedy prohnaný Dick. Když proto Nixon četl na papírku spojení „tricky clutch“, věděl, že jde o narážku na něj. Nixon začal Newmana nenávidět. Když v roce 1971, už jako prezident, sestavoval svůj slavný seznam svých dvaceti největších nepřátel a politických oponentů, na 19. místo napsal jméno Paula Newmana. Seznam měl zůstat navždy utajen, ale dostal se na světlo při vyšetřování aféry Watergate, která zničila Nixonovi politickou kariéru a kvůli které musel odstoupit z pozice prezidenta Spojených států.

Newman byl velmi potěšen, když zjistil, že se na tomto seznamu objevilo jeho jméno, a do konce života říkal, že to byla jedna z nejskvělejších věcí, která se mu kdy podařila.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu