válkaČeskoslovenskoobjevy

Paul McCartney získal po padesáti letech práva na své vlastní skladby

Paul McCartney získal po padesáti letech práva na své vlastní skladby
Zdroj: liveforlivemusic.com

Je to bizarní příběh, který ukazuje, jak složité jsou vztahy mezi autory a vydavatelstvími, která často drží práva na jejich tvorbu. Paul McCartney až nedávno získal po padesáti letech práva na své vlastní songy.

Tomáš Chalupa 13. července 2017

Paul McCartney a John Lennon se snažili koupit společnost Northern Songs, která držela práva na skladby Beatles, už v roce 1969. Ovšem neuspěli, předběhla je společnost ATV Music, která se tak stala majitelem práv na jejich skladby. Tím byla na patnáct let cesta na získání práv uzavřena. Ovšem okno příležitosti se znovu otevřelo po patnácti letech, když se ATV Music dostala do problémů a hledala kupce. Právě tehdy měl Paul McCartney jedinečnou možnost získat práva zpět do svých rukou.

Věc vypadala nadějně, ovšem do hry vstoupil další hráč – Michael Jackson. Učinil nejvyšší nabídku a společnost koupil. Paul McCartney mu to nikdy nezapomněl a považoval to za zradu. Přátelství mezi ním a Jacksonem už se nikdy neobnovilo. Jackson koupil společnost za 47 milionů dolarů. Když ji kupovala společnost SONY v roce 2016, měla hodnotu 750 milionů dolarů.

To už ale McCartneyho nemuselo zajímat. Naštěstí začal platit zákon, který umožňoval autorům skladeb, kteří svá díla vytvořili před rokem 1978, aby po uplynutí 56 let získali svá práva zpět. A přesně toto ustanovení McCartney využil a s pomocí právníků od roku 2015 začal podnikat kroky, aby práva získal. Nakonec se mu to v červenci tohoto roku podařilo. Gratulujeme.

Další články

Zavří­t reklamu