válkaČeskoslovenskoobjevy

Paul Grüninger zachránil tisíce Židů, skončil před soudem

Paul Grüninger zachránil tisíce Židů, skončil před soudem
Zdroj: Wikimedia Commons
+ 1 fotka+ 2 fotky

Švýcarský pohraniční velitel Paul Grüninger mezi lety 1938 a 1939 pomohl 3 600 Židům při útěku před holokaustem. Je jedním z bezejmenných hrdinů druhé světové války, na které se bohužel často zapomíná.

Tomáš Chalupa 14. ledna 2021

Paul Grüninger se narodil v roce 1891 ve švýcarském St. Gallenu. Zde hrával za místní fotbalový tým SC Brühl, se kterým dokonce vyhrál ročníky 1914 a 1915. To už ale vypukla první světová válka a Grüninger se jako dobrovolník přihlásil ke službě v armádě. Švýcarsko nebylo součástí konfliktu, ale Grüninger měl touhu chránit jeho hranice. Při službě to dotáhl až na plukovníka a poté se dal k policii v rodném St. Gallenu.

V policejní hierarchii rychle stoupal, stal se dokonce předsedou policejní asociace, byl zodpovědný za bezpečnost zahraničních návštěv včetně japonského císaře Hirohita. Pak se vše začalo v Evropě komplikovat, když se Hitler dostal k moci. Následoval anšlus Rakouska, který Švýcaři sledovali s velkými obavami. Navíc se k nim snažilo dostat mnoho uprchlíků židovského původu, jejichž osud byl v nacistickém státě krajně nejistý.

Jenže Rakušané a Němci dávali do pasů Židů velké písmeno „J“, což značilo jednak jejich židovský původ, ale hlavně to znamenalo, že si Německo nepřeje, aby tito lidé kamkoliv cestovali. Švýcaři nechtěli Němce provokovat a neměli příliš velký zájem tyto uprchlíky přijímat. I tak polovina ze 192 tisíců rakouských Židů opustila zemi. Jedna z osvědčených cest vedla jižně od jezera Constance přes okres St. Margarethen. Právě zde sloužil u pohraniční policie Grüninger, jehož úkolem bylo tyto uprchlíky chytat a vracet zpět do Rakouska. Týkalo se to všech Židů nebo všech, u kterých bylo podezření, že mohou být Židé.

Jenže Grüninger se odmítal těmito rozkazy řídit. Místo toho devět měsíců v tichosti pouštěl všechny uprchlíky na švýcarské území. Pomáhal zejména falšováním dokumentů tak, že je antedatoval na dobu, kdy ještě přísná pohraniční nařízení neplatila. Policie v St. Gallenu dokonce zašla tak daleko, že uprchlíkům kupovala teplé oblečení a dávala je těm, kteří museli vyrazit bez zavazadel. Za celou aktivitou stál osobně Grüninger, který se ve věci uprchlíků velmi angažoval, falšoval záznamy pro nadřízené a stále se snažil dělat více pro ty, kteří prchali před nacismem. Často to byli lidé zubožení a na konci sil. Věděl, že pokud by nezasáhl, všichni by byli nepochybně chyceni a vráceni zpět, kde by je čekala pravděpodobně smrt.

Thumbnail # Muž, který pomáhal Židům, přišel při náletech v Gaze o příbuzné. Vrátil metál a obvinil Izraelce z rasismu
Mohlo by Vás zajímat:

Muž, který pomáhal Židům, přišel při náletech v Gaze o příbuzné. Vrátil metál a obvinil Izraelce z rasismu

Jak byl upozorněn svými přáteli, začalo se o jeho činnost zajímat gestapo. Ani tehdy ale Grüninger nebyl ochoten přestat s pomocí uprchlíkům. To ale neuniklo nejen gestapu, ale ani jeho nadřízeným. Když šel jednou do práce, zastavil ho policista s tím, že do úřadu už nemá přístup. Jeho nadřízeným bylo divné, že tolik uprchlíků přicházelo přes jeho oblast se starými, ale platnými doklady. Jinde ve Švýcarsku se to nedělo. Brzy po jeho odvolání vyšlo vše najevo a Grüninger stanul před soudem za pomoc při nelegálním přechodu hranic 3 600 Židů. Byl odsouzen jen k pokutě a ztrátě výsluh, do vězení nemusel.

Po rozsudku měl ale problém jakožto člověk s kriminálním záznamem najít práci. Živil se různě, jako dělník, instruktor autoškoly, učitel nebo vedoucí obchodu. Zemřel v roce 1972. Svého rozhodnutí pomáhat Židům nikdy nelitoval.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu