válkaČeskoslovenskoobjevy

Paul Allen zveřejnil další detaily o potopené lodi Musaši: došlo na ní ke gigantické explozi!

+ 1 fotka+ 2 fotky

Miliardář Paul Allen nedávno ohlásil nález vraku japonské superbitevní lodi Musaši. Nyní zveřejnil další detaily, které se mu podařilo zjistit a dvouhodinový záznam natočený miniponorkou. Ten odhalil doposud neznámou skutečnost, že na lodi explodovalo skladiště munice.

Tomáš Chalupa 21. března 2015

Miniponorka, kterou členové expedice spustili k vraku Musaši, pokrytému silnou vrstvou usazenin a bahna, pozvolna odhaluje tajemství konce tohoto ocelového obra. Poslední historická fakta o jejím skonu, která byla doposud známa, hovořila o tom, že silně poškozená loď klesla pod hladinu zasažena množstvím bomb a torpéd. Allen nyní tvrdí, že podle analýzy záběrů z kamery miniponorky to vypadá, že na lodi těsně po tom, co klesla pod hladinu, explodoval jeden nebo dva sklady munice pro hlavní děla Musaši. Pod vodou tak nejspíš došlo k ohromné explozi. Výbuch stovek dělostřeleckých granátů mohl loď naprosto zničit.

„Při klesání na dno došlo k další destrukci lodi způsobené jedním nebo dokonce dvěma výbuchy skladišť munice,“ tvrdí David Maerns z Allenova výzkumného týmu. Loď se podařilo také bezpečně identifikovat, protože se podařilo najít znak ve tvaru chryzantémy, který byl umístěn na přídi lodi. Tento znak císařského námořnictva neslo na své přídi jen několik největších japonských lodí. Musaši byla pochopitelně jedna z nich a nález tohoto znaku tak bezpečně potvrdil identitu vraku.

Kazušige Todaka, odborník na japonské bitevní lodě, rovněž potvrdil, že vrak na dně moře je Musaši. Dodal navíc, že k explozi skladiště skutečně nejspíš došlo, protože záď lodi byla kýlem vzhůru. To mohlo být způsobeno jen silnou explozí. Todaka a další experti se také vůbec poprvé vyjádřili k možnosti, že by vrak Musaši byl vyzvednut na hladinu. „Přestože je to zřejmě technicky možné, bude to mimořádně obtížné,“ řekl Todaka. Dokonce se prý rozjela první jednání s japonskou a filipínskou vládou ohledně toho, jak s vrakem lodi naložit.

Další články

Zavří­t reklamu