válkaČeskoslovenskoobjevy

Patnáctiletý Kanaďan našel město Mayů podle hvězd

Patnáctiletý Kanaďan našel město Mayů podle hvězd
Zdroj: messagetoeagle.com

William Gadoury je patnáctiletý chlapec z Quebecku, který se už čtyři roky intenzivně zajímá o dávnou mayskou civilizaci. A tím zajímá máme na mysli hluboké a velmi náročné studium. To se ale Williamovi vyplatilo. Našel totiž ztracené mayské město, o kterém neměl nikdo ani tušení.

Tomáš Chalupa 12. května 2016

Klíčem ke všemu byl Gadouryho objev, že Mayové stavěli svá města podle hvězd. Vzal si mapu hvězdné oblohy a spojil ji s polohou 117 známých mayských měst. Zjistil, že vše sedí, ovšem u jednoho ze souhvězdí jedno město jaksi chybělo. A tak začal Gadoury pátrat na místě, kde by město mělo podle souhvězdí ležet. Zkoumal satelitní snímky a našel záběr, kde je zřetelně vidět čtvercový objekt v hluboké mexické džungli. Ovšem čtverce se v přírodě vyskytují, jen když je tam udělal člověk. Podle všeho Gadoury skutečně našel město Mayů. To nerozporují ani odborníci, kteří jsou jeho objevem zaskočeni, ale připouští, že čtverec skutečně nejspíš bude pozůstatek mayského osídlení.

Gadoury už město i pojmenoval, dal mu název K’aak Chi, což znamená Ohnivá ústa. „Co dělá Williamův výzkum neobyčejným, je jeho hloubka. Spojit pozice hvězd se ztraceným městem za pomoci satelitních snímků a identifikovat tak pozůstatky staveb pod hustou vegetací je něco výjimečného,“ říká Daniel De Lisle z Kanadské vesmírné agentury. Právě ta poskytla Gadourymu satelitní snímky, na kterých město našel. Nyní už jen zbývá vyslat do Mexika výpravu, aby definitivně existenci města potvrdila a prozkoumala ho. Na místě je hustá a neprostupná džungle, takže to nebude nic jednoduchého, ale dříve nebo později se na místo jistě někdo dostane. Gadoury však nejen našel ono město, ale především možná vyřešil jednu z největších záhad mayské civilizace. Proč Mayové stavěli svá města uprostřed džungle, daleko od řek nebo jiných příhodnějších míst. Prostě proto, že se řídili jen hvězdami.

Další články

Zavří­t reklamu