válkaČeskoslovenskoobjevy

Patálie Helgy Čočkové: Proč ji vyhodili z DAMU a čím tak rozezlila noblesního Oldřicha Nového?

Patálie Helgy Čočkové: Proč ji vyhodili z DAMU a čím tak rozezlila noblesního Oldřicha Nového?
Zdroj: archiv
+ 5 fotek+ 6 fotek

Dnes sedmapadesátiletou Helgu Čočkovou si nejvíc pamatujeme jako nervově labilní dceru Miloše Kopeckého alias doktora Štrosmajera z legendárního seriálu Nemocnice na kraji města. Méně už se ví, že v roce 1962 sekundovala v roli jazzem posedlé dcery Aleny Oldřichu Novému v hudební komedii Dva z onoho města. Film měl být velkým comebackem prvorepublikové hvězdy, ale kvůli Čočkové se nakonec nesměl promítat. Nový jí to měl za zlé.

Yvonne Pokorná 26. listopadu 2016

Helze Čočkové bylo tehdy jednadvacet a studovala posledním rokem na pražské DAMU. Rok 1962 byl pro ni velmi úspěšný, dostala dívčí role hned ve čtyřech filmech. Patrně nejznámější i nejúspěšnější z nich se stala postava židovské dívky Lízy, kterou ztvárnila ve filmu Zbyňka Brynycha Transport z ráje (podle povídky Arnošta Lustiga). Tento film dokonce obdržel hlavní cenu na Mezinárodním filmovém festivalu v Locarnu. Čočková si ovšem úspěch nevychutnala – na premiéru filmu nedostala ani pozvánku. Ocitla se totiž na černé listině.

Se spolužákem Petrem Kostkou ve snímku Žalobníci (1960)

Se spolužákem Petrem Kostkou ve snímku Žalobníci (1960)

Vše začalo tím, že odjela se spolužáky z ročníku na zájezd do italské Parmy, kde se konal festival univerzitních divadel. Problém nastal, když jedna ze studentek režie, Yvone Zelenková, se rozhodla v Itálii natrvalo zůstat. Emigrace se tenkrát rovnala takřka vlastizradě. Stín viny dopadl na celý ročník. Všichni byli podezřívání z účasti na komplotu.

“Když jsme se vrátili, bylo chvíli ticho po pěšině, ale pak byl majáles a demonstrace studentů na Petříně a už na nás měli avízo. I když jsme vlastně nic neudělali, byli jsme pouze Yvonini spolužáci, už jsme měli černou nálepku. No a já jsem se tehdy navíc při své účasti na tomto majálesu nabídla jako svědek jednomu studentovi, kterého bezdůvodně zadrželi pod Petřínem, načež mě z DAMU vyhodili. V té době jsem právě dokončovala svou první velkou roli ve filmu Transport z ráje a nesměla jsem se objevit ani na titulcích. A na jeho pražskou premiéru jsem se musela dokonce propašovat tajně,” vzpomínala po letech herečka. Všichni v kině pak byli jejím příchodem zaskočeni a hleděli na ni jak na černou ovci.

Ve filmu Neobyčejná třída (1964)

Ve filmu Neobyčejná třída (1964)

Čočkové se tehdy zhroutil svět. Nemohla hrát a musela nastoupit do výroby. Rok a půl pracovala jako elektrikářka v Pozemních stavbách v Ostravě, než jí dovolili opět pokračovat ve studiu. Filmy, které natočila, se tehdy nesměly promítat. Zákaz postihl i hudební komedii Dva z onoho města, kde si po dlouhé době střihl hlavní dvojroli prvorepublikový elegán Oldřich Nový. Čočková mu jeho velký comeback na filmové plátno nechtěně překazila. Velmi jí to pak zazlíval.

Oldřich Nový a Helga Čočková (vpravo) v komedii Dva z onoho města (1962)

Oldřich Nový a Helga Čočková (vpravo) v komedii Dva z onoho města (1962)

“Když jsme se s panem Novým po delším čase opět setkali, trpce mi vyčetl: ‚Vidíš, tys mi to tenkrát zkazila. ‚Mě to moc zamrzelo, protože jsem se kvůli tomuto svému postoji sama ocitla v těžké životní a existenční situaci,“ líčila Čočková. Stárnoucí herec nemohl pochopit, proč se dívka vůbec pletla do politiky.

Netrvalo ovšem dlouho, a soudruzi vzali mladou herečku opět na milost. Poměry v 60. letech se totiž uvolňovaly. Čočkové bylo nejprve umožněno nastoupit do angažmá ve Státním divadle v Ostravě a posléze účinkovat v shakespearovském muzikálu v Německu, kde také točila film. V roce 1967 dostala nabídku stát se členkou činohry Národního divadla v Praze. Po srpnových událostech roku 1968 však její působení ve zlaté kapičce začalo být opět nejisté. Politický škraloup z času studií se negativně promítal do pracovních příležitostí. Ve snaze pojistit si kariéru, podepsala Čočková přihlášku do KSČ. To jí umožnilo v Národním divadle zůstat a vystupovat ve filmu i v televizi, ale někteří z kolegů a přátel se kvůli tomu na ni dívali přes prsty.

Další články

Zavří­t reklamu