Pat a Mat jsou jednou z nejlepších animovaných dvojic na světě.

Pat a Mat jsou jednou z nejlepších animovaných dvojic na světě. | zdroj: patmat.cz


Pat a Mat spolu kutí už 40 let a stále se nevzdávají. Za socialismu je chtěli zakázat, za kapitalismu málem zkrachovali

TÉMATA: film | animované filmy | pat a mat

user-avatar

Yvonne K.

12. 08. 2016 | 15:00

Dva sousedé, kteří si pomáhají, když něco jednomu nejde, nebo se dostal do svízelné situace, stačí zabušit smetákem o strop nebo o podlahu a druhý přijde na pomoc. Hrdinové legendárního animovaného seriálu Pat a Mat baví několik generací dětských i dospělých diváků již 40 let!

Za vznikem animovaného seriálu, který znají diváci ve více než stovce zemí světa, byly kreslené vtipy výtvarníka a režiséra Lubomíra Beneše, které vymýšlel pro časopis se dvěma kutily pány Ouholíčkem a Sedlecem. Beneš poté přizval ke spolupráci dramaturga Jiřího Kubíčka a výtvarníka Vladimíra Jiránka a společně vytvořili film "Kuťáci". Pilotní díl tohoto večerníčkového seriálu měl premiéru přesně před 40 lety, 12. srpna 1976

Záhy na to se ale, v duchu normalizace 70. let, tyto postavičky staly předmětem kádrování – autorům bylo vyčítáno nejen jejich nedostatečné „socialistické uvědomění“ ale i „záměrně“ vybrané, provokativní barvy triček, které podle kádrováků měly ironizovat spřátelené komunistické země – Sovětský svaz (červená) a Čínu (žlutá). Proto se produkce televizního seriálu pod jménem A je to! ujalo bratislavské studio Československé televize. V této době získaly postavičky svou definitivní podobu, včetně kulicha a rádiovky. Červený svetr však na nějaký čas musel změnit svoji barvu na neutrální šedivou. Jména Pat a Mat pak kutilové dostali v roce 1985 kvůli zahraniční distribuci, posléze se však ujala i u nás a byl podle nich pojmenován celý seriál. Šedivé triko místo červeného, aby se Velký bratr neurazil.

Po revoluci Lubomír Beneš založil vlastní animační společnost – AIF Studio v Praze a Curychu, kde vzniklo dalších 14 dílů, na kterých se začal podílet také Benešův syn Marek Beneš. V roce 1995 Lubomír Beneš ale umírá a kultovní seriálové postavičky se následně ocitnou v ohrožení. Dva manažeři pražské části studia totiž zpronevěřili peníze, Marek Beneš a Vladimír Jiránek studio opustili a odnesli si s sebou autorská práva. Studio posléze vyhlašuje bankrot.  Stvořitel Pata a Mata, výtvarník a režisér Lubomír Beneš (1935-1996)

Marek Beneš pak ale zakládá vlastní studio Patmat film, které ve spolupráci s Ateliéry Bonton Zlín produkuje dalších 28 epizod. Na seriálu se vedle Beneše mladšího podílela také řada veteránů, kteří pracovali už na starších dílech. Série se jmenovala Pat a Mat se vracejí a běžela do roku 2004.
Naposledy byl seriál obnoven v roce 2011, pod názvem Pat a Mat na venkově. K letošnímu 40. výročí byl v kinech uveden celovečerák Pat a Mat ve filmu

V současnosti existuje přes 90 epizod s příběhy těchto kutilů, kterým se vše sype pod rukama, ale nikdy se na sebe nezlobí a jsou vždy plní optimismu, nápadů a kutilského nadšení a nakonec jsou se svým dílem spokojeni, což doloží známým gestem "...a je to!" Nezlomné kutily milují fanoušci v Polsku či Německu, v Holandsku se seriál dočkal vlastního dabingu i divadelní hry, překvapivým fenoménem je pak v Íránu. Tam lidé sice moc nevědí o České republice, ale Pata a Mata tam zná každý. O získání autorské licence již delší dobu usilují Číňané, kteří by chtěli natočit nové díly. Držme našim “šikulům” palce, ať nedopadnou stejně jako jejich slavný kolega Krtek.

Zdroj: ČTK/Wikipedia/Fandíme filmu

 

user-avatar

Yvonne K.

12. 08. 2016 | 15:00

Zavří­t reklamu