Pasažér otevřel nouzový východ z letadla, aby se nadýchal vzduchu. | zdroj: youtube.com


Pasažér otevřel dveře letadla, chtěl trochu čerstvého vzduchu

TÉMATA: čína | letadla | nehody

user-avatar

Tomáš Chalupa

5. 05. 2018 | 08:30

Pětadvacetiletý pasažér způsobil zdržení odletu letadla na čínském letišti Maynyang. Před startem totiž dokázal otevřít vstupní dveře do stroje. Toužil po čerstvém vzduchu, kterého se mu v přeplněném letadle nedostávalo.

Pětadvacetiletý muž údajně myslel, že velkou pákou otevře pouze okýnko (což v letadle samozřejmě není možné). Místo toho se ale otevřely celé vstupní dveře, ze kterých se navíc spustila nafukovací záchranná skluzavka, která se používá v situacích, kdy je nutné rychle opustit letadlo. Muž zpanikařil a panikařit začali také někteří cestující, kteří se domnívali, že stroj je v ohrožení. „Bylo přeplněné a bylo v něm horko. Tak jsem zatlačil na páku pod okýnkem. Když se otevřely celé dveře, tak jsem zpanikařil,“ popsal událost původce incidentu.

Posádka musela na palubu přivolat policii, kvůli čemuž se let zdržel. Muž musel zaplatit pokutu v přepočtu asi 11 tisíc dolarů. Podle zástupců aerolinek je celý případ velmi zvláštní, protože pasažérům je ve vstupní instruktáži od stevardek vysvětleno, že nesmí sahat na žádné páky nebo tlačítka na dveřích. Ty jsou navíc zřetelně označeny, takže je téměř nemožné si je splést s nějakou obyčejnou pákou. 

Muž také zřejmě velmi dlouho neusedne do žádného čínského letadla. Čína totiž nedávno začala zavádět nový systém, který určuje, jak moc je každý jednotlivec spolehlivý, loajální a řídí se zákony. Každý Číňan má svůj sociální index, do kterého se zaznamenávají jeho aktivity, postoje, ale také prohřešky. A právě tento prohřešek způsobí, že dotyčný bude mít nízký sociální index, což zase znamená, že nebude moci cestovat.

user-avatar

Tomáš Chalupa

5. 05. 2018 | 08:30

Zavří­t reklamu