válkaČeskoslovenskoobjevy

Parodický Diktátor slaví 80 let. Chaplin kvůli holocaustu později litoval jeho natočení

Parodický Diktátor slaví 80 let. Chaplin kvůli holocaustu později litoval jeho natočení
Zdroj: Wikimedia Commons
+ 2 fotky+ 3 fotky

Prvním mluveným a komerčně nejúspěšnějším filmem Charlieho Chaplina byl v roce 1940 The Great Dictator (v české distribuci Diktátor). Jak Chaplin později přiznal, kdyby věděl o koncentračních táborech, snímek by nikdy nenatočil.

Simona Knotkova 30. června 2021

Děj Diktátora vypráví o židovském holiči, který kvůli válečnému zranění ztratí na dvacet let paměť. V jeho rodné Tománii se mezitím k moci dostane diktátor Adenoid Hynkel, usilující o kompletní zničení židovské rasy (a nápadně připomínající Adolfa Hitlera). Mimo jiné má v plánu proniknout do země Osterlich, o kterou se pokouší také diktátor Napoloni, pro změnu vypadající jako Benito Mussolini. V příběhu se také setkáváme s dvojníky Göringa nebo Goebbelse. Chaplin se nesnažil nijak skrývat, o kom přesně má jeho satirická komedie pojednávat a jaký režim a jaká zhoubná přesvědčení parodickou formou kritizuje. Odezva na sebe nenechala dlouho čekat.

Thumbnail # Mussoliniho uznávali, Hitler byl šašek: Tahle psal americký tisk o vzestupu diktátorů
Mohlo by Vás zajímat:

Mussoliniho uznávali, Hitler byl šašek: Tahle psal americký tisk o vzestupu diktátorů

Ve všech zemích okupovaných či sympatizujících s nacisty byl snímek zakázán. Sám Hitler dostal po jeho projekci údajně záchvat vzteku, což bral Chaplin jako svůj životní úspěch. Jedna kopie se měla dostat také mezi německé vojáky v Řecku, kteří se příběhu prvně smáli, než jim došlo, o čem přesně vypráví.

Zajímavostí je, že práce na filmu začaly už v roce 1937, tedy v době, kdy svět ještě netušil, jak velkou hrozbu Hitler a nacisti skutečně představují. Kdyby produkce snímku začala později, výsledek by pravděpodobně nikdy nebyl stejný. Stejně tak by neměla stejnou sílu a symboliku pozdější premiéra. Diktátor zkrátka vznikl přesně v té době, ve které vzniknout měl.

Když byla světu později odhalena kompletní a necenzurovaná povaha holocaustu, sám Chaplin (herec hlavní dvojrole, režisér, producent a scenárista v jedné osobě) ostatně přiznal, že vědět celou pravdu, film by nikdy neposlal do výroby. „Kdybych věděl, jaká hrůza se skutečně děla uvnitř koncentračních táborů, Diktátora bych nenatočil. Nikdy bych si nedělal legraci z vražedné šílenosti nacistů,“ uvedl v autobiografii Můj životopis z roku 1964.

Snímek se v roce 1941 dočkal pěti nominací na Oscara, ale ani jednu se mu nepodařilo proměnit.

Další články

Zavří­t reklamu