Medway Queen kdysi zachraňovala tisíce Britů od Dunkirku.

Medway Queen kdysi zachraňovala tisíce Britů od Dunkirku. | zdroj: atlasobscura.com


Parník Medway Queen zachránil 7000 Britů z Dunkirku

TÉMATA: lodě | velká británie

user-avatar

Tomáš Chalupa

9. 10. 2017 | 12:00

V květnu roku 1940 byly statisíce britských vojáků uvězněny na pobřeží u francouzského Dunkirku, obklíčeném německými vojsky. Z Británie jim vyplula na pomoc flotila složená ze všech možných civilních lodí, aby zachránila vojsko před zničením a přivezla je domů. Nejvíce jich přivezl kolesový parník Medway Queen.

Medway Queen byl součástí flotily 20 parníků, které vypluly, aby evakuovaly britské vojáky od Dunkirku. Tato loď podnikla celkem 7 plaveb na pobřeží, nad kterým vládla Luftwaffe. Mnoho jiných lodí bylo potopeno německými bombami, ale Medway Queen přežila a stala se v tomto směru rekordmankou. Při poslední plavně byla ale těžce poškozena při srážce s britským torpédoborcem. Přesto zvládla doplout do Británie se 400 francouzskými vojáky na palubě. Při svých 7 plavbách zachránila celkově 7000 vojáků, což se nepovedlo žádné jiné civilní lodi. Díky tomu se jí dostalo přezdívky Heroine of Dunkirk, tedy Hrdinka od Dunkirku.  

Loď se po válce vrátila k civilní službě, která skončila až v roce 1963. Tehdy byla odeslána do Belgie na sešrotování. Ovšem majitel firmy, která ji měla sešrotovat, se dozvěděl o její historii a odmítl to udělat. Loď místo toho prodal soukromému zájemci, který z ní udělal plovoucí restauraci u ostrova Wight. V roce 1978 ale už byl stav lodi velmi žalostný a teklo do ní, což nakonec vedlo k tomu, že se potopila. 

Loď byla ale znovu vytažena v roce 1984 a následně opravena jako plovoucí památník. Loď je dnes vystavena v přístavu u Gillingham, a je to poslední funkční kolesový parník ve Velké Británii. 

user-avatar

Tomáš Chalupa

9. 10. 2017 | 12:00

Zavří­t reklamu