válkaČeskoslovenskoobjevy

Pařížské muzeum zahajuje výstavu o perverzním markýzi de Sade a už předem varuje návštěvníky: bude to kruté!

Masa nahých těl se svíjí v pološeru a slastně se oddává skupinovému sexu. Na závěr se seskupí do čtyř písmen: SADE. Tímto provokativním videem pařížské muzeum d'Orsay ohlašuje nejkontroverznější výstavu sezóny nazvanou „Sade: Útok na slunce“.

blondie 14. října 2014
Závěrečná písmena složená z nahých lidských těl

Závěrečná písmena složená z nahých lidských těl

Na poněkud odvážnějších a erotičtějších uměleckých dílech malířů Goyi, Géricaulta, Ingrese, Rodina či Picassa chtějí kurátoři výstavy ukázat, jakou doslova revoluci v umění způsobil perverzní literát a propagátor libertinství (volnomyšlenkářství) známý pod jménem markýz de Sade. Tím byla předurčena kontroverzní témata této výstavy: divokost, chtíč, deviace, výstřednost, hnus, nechutnost.

Franz von Stuck: Judita a Holefernes

Franz von Stuck: Judita a Holefernes

Knihy markýze de Sade (1740-1814) se perverzitami všeho druhu jen hemží. V tomto směru překypoval zvrhlý markýz neobyčejnou fantazií a ne náhodou z literátova jména bylo odvozeno slovo sadismus. Některé z popisovaných postupů Sade ve svém životě sám praktikoval a do svých orgií zapojoval i svoji manželku a její sestry a rovněž nezletilé dívky.

Film Quills - Perem markýze de Sade z roku 2000 s Kate Winsletovou a Geoffrey Rushem v hlavních rolích

Film Quills – Perem markýze de Sade z roku 2000 s Kate Winsletovou a Geoffrey Rushem v hlavních rolích

Kvůli těmto excesům si pobyl několikrát ve vězení včetně pařížské Bastily a v ústavech pro choromyslné. Dokonce jej odsoudili k trestu smrti za sodomii a travičství, ale protože stihl prchnout do Itálie, sťali místo něj na veřejnosti jen jeho figurínu.

Takto markýze de Sade zobrazil v Apollinairem vydaném souboru ilustrátor H. Biberstein

Takto markýze de Sade zobrazil v Apollinairem vydaném souboru ilustrátor H. Biberstein

V rámci všech těchto „prasáren“ zvládal markýz ještě filozofovat. Oslavoval zvrácenost a odsuzoval ctnost, která pro něj byla jenom nudou. Skrze zhýralý erotismus vyjádřil absolutní revoltu člověka proti jakékoli nesvobodě, morálním konvencím i samotnému Bohu.

Kate O'Brien: Markýz de Sade

Kate O’Brien: Markýz de Sade

Jeho literárně filozofické dílo ocenil až začátkem 20. století Gustav Apollinaire a surrealisté. Knihu 120 dnů Sodomy, kterou Markýz Sade napsal během svého pobytu v Bastile, zfilmoval v roce 1975 neméně kontroverzní italský režisér Pier Paolo Pasolini. Žádný div, že v mnoha státech tento snímek zakázali promítat.

Filmová adaptace 120 dnů Sodomy režiséra Paola Pasoliniho (1975)

Filmová adaptace 120 dnů Sodomy režiséra Paola Pasoliniho (1975)

Sami pořadatelé pařížské výstavy jsou si vědomi kontroverzí, které jejich akce může u veřejnosti vyvolat, a proto už dopředu své návštěvníky varují: „Násilná povaha některých děl a dokumentů vás může šokovat.“

Další články

Zavří­t reklamu