válkaČeskoslovenskoobjevy

Pařížské dělo byl největší kanón první světové války, střílel 116 kilometrů daleko

Pařížské dělo byl největší kanón první světové války, střílel 116 kilometrů daleko
Zdroj: thevintagenews.com

Pařížské dělo bylo mistrovské dílo německých inženýrů. Jmenovalo se správně Kaiser Wilhelm Geschutz, "pařížské dělo" se mu říkalo proto, že jeho hlavním cílem bylo bombardovat hlavní město Francie z obrovské vzdálenosti.

Tomáš Chalupa 11. března 2019

Mamutí železniční dělo bylo postaveno v Kruppových továrnách, v armádě spadalo pod německé císařské námořnictvo, k jeho obsluze jich bylo potřeba 80. Dělo se skládalo se z 28 metrů dlouhé hlavně ráže 210 mm s 6metrovým prodloužením bez vývrtu, jež byla vložena do 380milimetrové hlavně železničního děla zvaného Langer Max.

Německá armáda s ním poprvé zahájila bombardování Paříže 23. března 1918. Bylo zabito 16 lidí. Pařížané se domnívali, že na ně padají bomby ze vzducholodí. Naprosto nikdo netušil, že na ně střílí Němci ze sto kilometrů vzdáleného děla. Když vychladly fragmenty dělostřeleckých granátů a bylo je možné sebrat, odborníci viděli, že jde o dělostřeleckou munici, jakou ještě nikdy neviděli. Dělo totiž dokázalo vystřelit 94 kilogramů těžký náboj do vzdálenosti až 130 kilometrů, přičemž střela dostoupala až do výše 40 km. Výš začaly létat až za druhé světové války střely V-2.

Střelba z takového děla byla mimořádně náročná a hlaveň se rychle opotřebovávala. Každá hlaveň snesla jen 65 výstřelů a poté musela být odeslána zpět do Kruppových závodů, kde byla převrtána na ráži 224 mm a pak ještě jednou na 238 mm.

Dělo za celou dobu svého působení vystřelilo na Paříž a okolí 367 střel a zabilo 256 lidí. Jedna ze střel dopadla na kostel Kostel svatého Gerváce a Protáze, který se po zásahu zřítil.

Vzhledem k postupu spojeneckých vojsk a blížícímu se konci války bylo dělo v srpnu 1918 odvezeno zpět do Německa, kde bylo sešrotováno a byla také zničena výrobní dokumentace.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu