Paříž je známá svou zelení už dnes, ještě jí ale přibude díky městským zahrádkám.

Paříž je známá svou zelení už dnes, ještě jí ale přibude díky městským zahrádkám. | zdroj: boredpanda.com


Paříž má nový zákon, každý si ve městě může zřídit městskou zahrádku

TÉMATA: francie | paříž | zemědělství

user-avatar

Tomáš Chalupa

17. 10. 2016 | 08:30

Francouzská metropole má pověst nejhezčího města Evropy. Je také proslulá svou zelení a parky. Nyní zastupitelé přijali zákon, která jde s dobou a reaguje na vznik tzv. urban gardens, tedy zahrádek v městské zástavbě.

Zatímco v mnoha městech jsou možné tyto zahrádky pouze na přesně vymezených místech, v Paříži bude od teď možné založit si zahrádku kdekoliv. Ovšem pozor, aby dotyčný obyvatel Paříže dostal tříleté povolení, musí jeho zahrádka splňovat přísné podmínky. Musí být pěstována bez použití umělých hnojiv a pesticidů a za použití trvale udržitelných metod,  bez dlouhodobého poškození půdy a přilehlých ekosystémů. Aby se dotyčným zahradníkům dařilo, dostanou od města speciální "starter kit", kde bude vše potřebné pro rozjezd malého městského zemědělství. 

Podle starostky města Anne Hidalgové by takto mohl vzrůst podíl zeleně ve městě o 100 hektarů do roku 2020. Navíc se tak zvýší soběstačnost obyvatel, protože zahrádky slouží k pěstování plodin, které nakonec končí na talíři. Tomu se říká klasická win-win situace. Vydělá město i jeho obyvatelé. Proč to nezkusit i u nás?

user-avatar

Tomáš Chalupa

17. 10. 2016 | 08:30

Zavří­t reklamu