válkaČeskoslovenskoobjevy

Parazita, co trápí želvy, vědci pojmenovali po Baracku Obamovi

Parazita, co trápí želvy, vědci pojmenovali po Baracku Obamovi
Zdroj: mysteriousuniverse.org

Baracktrema obamai je nově objevený parazit, který má podobu růžového červíka. Ten žije v krevním řečišti malajských želv. Vědci ho pojmenovali po americkém prezidentovi, protože je údajně "dlouhý, štíhlý a geniální".

Tomáš Chalupa 15. září 2016

Podle Thomase Platta, šéfa vědeckého týmu z Univerzity Svaté Marie v Indianě, který parazita objevil, je to pro prezidenta čest, že tvor nese jeho jméno. „Jsou to neuvěřitelně odolné organismy a mám k nim velký respekt,“ tvrdí Platt. Svou roli hrálo také to, že Platt zjistil, že jsou s Obamou velmi vzdálení příbuzní.

Samotný parazit je zase příbuzný jiného parazita, který je nebezpečný i lidem. „Baracktrema obamai jsou pravděpodobně předky druhu červů, kteří způsobují u lidí schistosomózu. Toto infekční onemocnění postihne ročně miliony lidí v rozvojovém světě,“ upozorňuje Platt.

Obama je na to, že po něm vědci pojmenovávají nejrůznější zvířata, již zvyklý. Už po něm byl pojmenován vyhynulý ještěr Obamadon, pavouk Aptostichus barackobamai nebo říční ryba Etheostoma obama. Celkem už bylo po americkém prezidentovi pojmenováno sedm živočichů!

Další články

Zavří­t reklamu