válkaČeskoslovenskoobjevy

Nejlehčí motorka na světě: Vlezla se do batohu, ale jízda byla utrpení

Nejlehčí motorka na světě: Vlezla se do batohu, ale jízda byla utrpení

Parašutisté potřebovali být mobilní a přitom si mohli s sebou vzít jen to, co unesli. Výsledkem byla nejmenší a nejlehčí motorka na světě. Stroj se jmenoval Welbike.

Tomáš Chalupa 15. října 2014
Vojáci s motorkami

Vojáci s motorkami

S vývojem motorky, která měla usnadnit pohyb britských výsadkářů za nepřátelskými liniemi, se začalo za druhé světové války ve speciálním výzkumném zařízení Station IX ve Welwynu. Vlastně se úplně oficiálně nezačalo, prostě tam jen pracoval jistý motocyklový nadšenec Harry Lester, který zřejmě nevěděl, co s volným časem, a tak navrhl unikátní motorku, která se vešla do výsadkářského vaku.

Welbike mezi vojáky moc populární nebyl

Welbike mezi vojáky moc populární nebyl

Velení bylo Lesterovým vynálezem nadšeno, zkoušky ve vojenském prostoru v Leedsu taky dopadly dobře, takže šel Welbike na konci roku 1942 do výroby. Stroj byl poháněn dvoutaktním jednoválcovým motorem Villiers o objemu jen 98 kubických centimetrů. S tím byste dneska neudělali díru do světa ani v kategorii mopedů, ale vše bylo tehdy podřízeno co nejnižší váze. Kvůli tomu neměl Welbike ani odpružení kol, dokonce ani světlo, nádrž měla objem směšných 3,2 litrů. Jenže váha byla 32 kg, což je neuvěřitelné a dosud nikým nepřekonáné. Vozítko mohlo jezdit až padesátikilometrovou rychlostí a dojezd byl 140 km.

I dnes by se motorka v ulicích měst šikla.

I dnes by se motorka v ulicích měst šikla.

Na frontu se Welbike dostal s 1. a 6. výsadkovou divizí. Britové ho měli například v krvavé operaci Market Garden. Jak ukázala bojová praxe, odlišná od klidných podmínek vojenského cvičiště, potloukat se po hrbolatém terénu bez odpružení a s malinkými koly, bylo mimořádně nepříjemné a cesta na Welbiku se po pár kilometrech stávala utrpením. Není divu, že se v záznamech objevily stížnosti, že vojáci raději šli po svých, než aby se mezi nepřáteli projížděli na takovém stroji. Velký úspěch tak tyto motorky na bojišti nesklidily, ale jako technická rarita udivují dodnes.

Welbike

Welbike

Související články

Další články

Zavří­t reklamu