válkaČeskoslovenskoobjevy

Papuánští domorodci věřili v bílé bohy, kvůli vojenské patrole pořádali oběti

Papuánští domorodci věřili v bílé bohy, kvůli vojenské patrole pořádali oběti
Zdroj: thevintagenews.com

V roce 1946 patrola australských vojáků prohledávala džungli v odlehlé oblasti Papuy-Nové Guineje. Vojáci našli skupinu místních domorodců, kteří je zjevně už nějakou dobu očekávali, protože aniž to Australané tušili, byli součástí jejich náboženství.

Tomáš Chalupa 2. října 2019

Dávné proroctví kmene totiž říkalo, že se jednoho dne objeví bílí bohové, což bude znamenat, že se blíží konec světa. Lidé z kmene tak začali ve velkém porážet všechna prasata ve vesnici. Ta pro ně nebyla zdrojem potravy, ale jen sloužila k náboženským obětem. A domorodci je všechny naráz zabili, protože zjevně očekávali, že další oběti už nebude kdy provést. Navíc jejích proroctví mluvilo o tom, že po třech dnech temnoty vyjde slunce a z nebe budou padat mnohem větší prasata, než ta, která mají.

Lidé z kmene zapalovali ohně a shromažďovali jídlo a své věci. Dokonce vyrobili cosi jako primitivní anténu z bambusu a provazu. Věřili, že jakmile začnou padat z nebe prasata, jejich vlastní kůže zbělá. Celé to znělo šíleně a Australané nejprve netušili, odkud se takové bizarní náboženství vzalo.

Podle všeho to byli vyznavači tzv. cargo kultu. Je to náboženství u primitivních kmenů, které v historii přišly do unikátního kontaktu s lidmi ze Západu. Doposud žily izolovaně a najednou se setkaly s lidmi, kteří přiletěli v letadlech nebo připluli na lodích, měli neuvěřitelně mocné zbraně a rozdávali sladkosti, nápoje, jídlo nebo technologické vymoženosti. Těmto kmenům pak připadali jako bohové, kteří je přišli navštívit. Jakmile běloši odešli, stali se součástí náboženství, které většinou spočívalo v čekání na jejich opětovný příchod. Cargo kulty byly zaznamenány právě na Papui-Nové Guineji a přilehlých ostrovech. Australané tak nalezli jeden z dalších kmenů, který zřejmě v minulosti navštívili vojáci a možná jako dar či pomoc předali klasické velké prase. I to se pak stalo součástí náboženství.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu